Dotyczyły m.in. polepszenia wymiany doświadczeń w dziedzinie rozwoju i zarządzania obszarami wiejskimi, promowania wzajemnego handlu i inwestycji rolnych, a także pogłębienia współpracy w dziedzinie technologii oraz nauk o rolnictwie, w tym ustanowienia silniejszej współpracy pomiędzy instytutami badawczymi.
Po zakończeniu rozmów podpisano Memorandum o współpracy między Chińską Akademią Nauk Rolniczych i Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytutem Badawczym. Dokument podpisał ze strony chińskiej dyrektor generalny Instytutu Zasobów Rolnych i Planowania Regionalnego Chińskiej Akademii Nauk Rolniczych Zhou Qingbo, a ze strony polskiej dyrektor Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach Wiesław Oleszek.
– To kolejne dobre spotkanie po wizycie, którą w Polsce na początku lipca złożył chiński minister generalnej administracji celnej (GACC) Ni Yufeng, a także po ubiegłorocznej wizycie w Polsce ministra rolnictwa Chińskiej Republiki Ludowej Han Changfu – powiedział chiński wiceminister i dodał, że strona chińska zainteresowana jest korzystaniem z polskich doświadczeń w zakresie zarządzania obszarami wiejskimi i produkcją ekologiczną.
Z uwagi na zainteresowanie rolnictwem ekologicznym, we wtorek delegacja chińska odbędzie wizytę studyjną w Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu, połączona z wizytą w gospodarstwie ekologicznym w Radzanowie. – Będzie to okazja do zapoznania się z polskimi rozwiązaniami w zakresie standardów i nadzoru nad produkcją ekologiczną – podkreślił wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.
Giżyński zwrócił się do wiceministra Yu Xinronga o wprowadzenie istotnych uproszczeń formalności związanych z uzyskiwaniem zgody na eksport artykułów rolno-spożywczych z Polski do Chin.
Źródło: MRiRW
I znowu sukces PIS z komunistycznymi Chinami. Sprzedali polskie tłocznie soków, a teraz beda ziemie polskie badać I sprzedawać.