Polskie postulaty na Radę Ministrów Rolnictwa UE

Minister Krzysztof Jurgiel podczas Rady Ministrów Rolnictwa UE, która odbędzie się w poniedziałek, 18 lipca br. w Brukseli, będzie domagał się uzyskania środków z budżetu UE dla wsparcia sektora mleka Polsce. Efektem dotychczasowych postulatów zgłoszonych przez Polskę i inne państwa członkowskie (m.in. Oświadczenie Warszawskie z 9 czerwca br.) w związku z przedłużającym się kryzysem na rynkach rolnych będzie pakiet działań, który zostanie zaproponowany podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady. Minister Jurgiel będzie żądał uruchomienia środków z budżetu UE na wsparcie producentów mleka, na poziomie nie mniejszym niż I transza uruchomiona w poprzednim roku.
W opinii ministra Jurgiela poprawa płynności finansowej gospodarstw produkujących mleko jest pilnie potrzebna wobec nadal niskich cen mleka. – Popierać będziemy te propozycje Komisji Europejskiej, które będą sprzyjać wzrostowi cen mleka oraz poprawiać sytuację dochodową rolników w Polsce – podkreśla minister.
Natomiast podczas omawiania programu prac Rady Ministrów UE w II połowie 2016 roku, za prezydencji słowackiej, szef polskiego resortu rolnictwa podkreśli potrzebę podjęcia prac legislacyjnych wzmacniających pozycję rolników w łańcuchu żywnościowym. Dla prawidłowego funkcjonowania łańcucha dostaw żywności niezbędne jest zachowanie uczciwych i sprawiedliwych relacji między wszystkimi stronami sektora żywnościowego. Szczególnie ważną sprawą dla Polski jest wzmocnienie pozycji rolnika w łańcuchu dostaw żywności. Polska oczekuje wypracowania konkluzji Rady w celu przygotowania regulacji prawnych, eliminujących nieuczciwe praktyki stosowane obecnie w łańcuchu żywnościowym.
W ramach przeglądu WRF (Wieloletnich Ram Finansowych) w II połowie 2016 r., w tym także oceny Wspólnej Polityki Rolnej, Polska żądać będzie równych warunków konkurencji dla polskich rolników, w tym wyrównania dopłat bezpośrednich.
Ponadto Minister Krzysztof Jurgiel przedstawi sytuację rolnictwa w Polsce w związku z suszą. Polska przedłożyła pod obrady Rady Ministrów UE formalny wniosek, dotyczący występowania suszy w wielu regionach Polski i jej skutków dla sytuacji dochodowej rolników. Zgodnie z ostatnim raportem w okresie od 1 maja do 30 czerwca 2016 roku, na obszarze Polski wystąpiło zagrożenie suszą w 428 gminach (17,27 proc. gmin Polski), na powierzchni 4,04 proc. gruntów ornych skupionych w 10 województwach. Susza rolnicza notowana jest wśród sześciu upraw: zbóż ozimych, zbóż jarych, krzewów owocowych, roślin strączkowych, rzepaku i rzepiku oraz truskawek. Największa susza występuje wśród upraw zbóż jarych. Przedstawiając tę sytuację minister Jurgiel zwróci się do Komisji Europejskiej o przychylność w akceptacji programu pomocy państwa dla producentów rolnych, którzy ponieśli straty w uprawach rolnych na skutek suszy. Program taki minister zamierza wprowadzić po oszacowaniu strat.

za: minrol.gov.pl 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRząd ma się zająć przepisami wspierającymi rolników
Następny artykułJak naukowcy sprawdzają, czy producenci nie fałszują żywności?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.