Główne założenia Polskiego Ładu dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich
Minister Grzegorz Puda przedstawił najważniejsze elementy, które w ramach rządowego programu „Polski Ład” służyły wspieraniu rolnictwa i rozwojowi obszarów wiejskich:
• wyższe dopłaty do paliwa dla rolników,
• uwolnienie rolniczego handlu detalicznego,
• ustawa o Rodzinnych Gospodarstwach Rolnych,
• więcej środków UE na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich,
• Kodeks rolny,
• e-okienko dla rolnika,
• Centralny system informatyczny zasobu państwowej ziemi,
• cyfrowy system pozwalający na identyfikowanie żywności „od pola do stołu”,
• satelitarny system monitoringu upraw rolniczych.
Więcej środków UE na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich
Minister podkreślił, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy dla rolnictwa udało się wynegocjować 10 mld zł. Poza dotychczasowymi instrumentami UE wspierającymi rozwój polskiej wsi, takimi jak Wspólna Polityka Rolna i polityka spójności, będą to dodatkowe środki, które trafią na polską wieś trafią.
Ustawa o Rodzinnych Gospodarstwach Rolnych
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że jednym z najważniejszych punktów jest przygotowywana ustawa o Rodzinnych Gospodarstwach Rolnych.
W ramach nowej ustawy rolnicy mają osiągnąć korzyści: podatkowe, gospodarcze, społeczne, edukacyjne, związane z dziedziczeniem, dot. wsparcia klęskowego, dot. gwarancji wypłaty wynagrodzenia za płody rolne.
Projekt ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym jeszcze w czerwcu zostanie przekazany do konsultacji międzyresortowych.
Zwiększenie stawki dopłaty do 110 zł/1 ha
Minister poinformował także o pracach nad zwiększeniem stawki dopłaty do paliwa rolniczego. Przeprowadzone zostaną prace legislacyjne w zakresie podwyższenia limitu zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego do produkcji rolnej, tak aby projektowane zmiany stawek weszły w życie już od 1 stycznia 2022 r.
Cyfryzacja
Ważnym elementem planowanych zmian jest cyfryzacja, o której mowa w kilku puntach programu. Będzie ona dotyczyła m.in. stworzenia jednego miejsca do składania przez rolników e-wniosków – tj. e-okienko.
W planach jest także opracowanie:
• nowego narzędzia informatycznego umożliwiającego przegląd nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa zarządzanych przez KOWR, do użytku publicznego i wewnętrznego. Będzie to Centralnego System Informatyczny Zasobu Państwowej Ziemi;
• cyfrowego systemu pozwalającego na identyfikowanie żywności „od pola do stołu”, który możliwi mniejszym gospodarstwom zajęcie lepszej pozycji konkurencyjnej w łańcuchu dostaw;
• satelitarnego systemu monitoringu upraw rolniczych, który pozwoli administracji oraz rolnikom indywidualnym m.in. na: bieżący monitoring, dostarczanie informacji o potencjalnych zagrożeniach, dostarczanie informacji o stratach w produkcji roślinnej.
Emerytura rolnicza
Podczas spotkania w Balicach przedstawiono też plany dotyczące zmiany podejścia do przejścia na emeryturę rolniczą. Minister przypomniał, że obecnie rolnik, który chce przejść na emeryturę, musi zdać swoje gospodarstwo. – Chcemy to zmienić, chcemy, by rolnik, który przechodzi na emeryturę, miał takie samo prawo jak osoba, która nie prowadzi działalności rolniczej, czyli przechodząc na emeryturę będzie mógł dalej pracować – powiedział minister.
Źródło: MRiRW