Ziemia rolna w Polsce należy do najszybciej drożejącej w Europie - wynika z oficjalnych statystyk. Wciąż jest jednak szansa na kontynuację trendu wzrostowego, bo ceny w naszym kraju są dwa - trzy razy niższe niż średnio w Unii Europejskiej.
130 tys. euro na Malcie i 49,4 tysięcy w Holandii – tyle trzeba wydać średnio na hektar gruntu rolnego w najdroższych pod tym względem krajach europejskich. Na tym tle 6,4 tys. euro (26,3 tys. zł), które trzeba zapłacić za hektar gruntu rolnego w Polsce nie wydaje się wygórowaną ceną. W gronie 20 krajów europejskich, dla których można znaleźć wiarygodne źródła cen, Polska znajduje się mniej więcej w połowie stawki (w 11 krajach trzeba zapłacić za hektar więcej niż nad Wisłą).
Zgodnie z danymi GUS w ostatnim kwartale ubiegłego roku cena ziemi wzrosła do poziomu 26274 zł za hektar. W tym okresie średnioroczny wzrost można już szacować na 21,5 proc. Do grona lokalizacji o dynamicznym wzroście cen gruntów rolnych można też zaliczyć Litwę (13,2 proc. rocznie), Irlandię Północną (13 proc.), Irlandię (9,7 proc.), Szkocję (9,4 proc.), Łotwę (8,7 proc.) i Bułgarię (8,6 proc.).
Za: dom.money.pl
pg