Podczas posiedzenia Rady Ministrów Unii Europejskiej ds. Rolnictwa Rybołówstwa minister 11 kwietnia Krzysztof Jurgiel odniósł się do propozycji Komisji Europejskiej przedstawionej w formule non-paper 21 marca br. – między innymi dotyczących znoszenia barier fitosanitarnych w handlu z Rosją, zmian w programie wycofywania towarów z rynku i przedłużenia nadzwyczajnych środków dla sektora owoców i warzyw.
Polska popiera podjęcie działań zmierzających do znoszenia barier fitosanitarnych w handlu. Jednocześnie należy zachować jednolite podejście do całego unijnego rynku zwłaszcza w negocjacjach z Federacją Rosyjską. Popiera także rozważane przez Komisję wydłużenie nadzwyczajnych środków przewidzianych dla sektora owoców i warzyw do dnia 30 czerwca 2017 r., wprowadzonych w związku z embargiem rosyjskim.
W opinii Polski wysokość stawek pomocy udzielanej za wycofanie na cele inne niż bezpłatna dystrybucja powinny być równe dla organizacji producentów i producentów niezrzeszonych w takich organizacjach. Za celowe uważamy również podwyższenie stawek wsparcia udzielanego w ramach mechanizmu, w szczególności w przypadku wycofań innych niż bezpłatna dystrybucja. Konieczne jest także uwzględnienie wprowadzenia w ramach nowego mechanizmu możliwości refundowania kosztów transportu również w przypadku operacji wycofania z przeznaczeniem na cele inne niż bezpłatna dystrybucja.
Ponadto Polska zwraca się z wnioskiem o umożliwienie dokonywania wypłat za operacje wycofania z rynku owoców i warzyw po ich realizacji. Aktualnie obowiązujące przepisy przewidują, że do przeliczenia kwoty pomocy z euro na walutę krajową, stosuje się kurs z dnia 30 czerwca 2016 r. W rezultacie nie ma możliwości wypłaty pomocy w walucie krajowej przed końcem czerwca br.
za:minrol.gov.pl