Pierwszy deszcz od prawie 2 tygodni. Gdzie jest sucho?

Pierwsza połowa września okazała się nadzwyczaj sucha, słoneczna i ciepła. W wielu regionach naszego kraju deszcz nie padał od blisko 2 tygodni, w dodatku codziennie było pogodnie, a temperatura potrafiła przekraczać 30 stopni. Gdzie jest najbardziej sucho?

Wrzesień dotychczas przynosił nam chyba najdłuższy okres stabilnej pogody ze słońcem i ciepłem, na który nie mogliśmy liczyć nawet w pełni lata. Marzyliśmy o całych dniach z błękitem nieba i doczekaliśmy się, choć już po wakacjach i sezonie urlopowym. Tym niemniej im później pojawia się pogodna i ciepła aura, tym jest ona przyjemniejsza, bo oddala widmo zbliżającej się nieuchronnie jesieni. Niestety, letnia pogoda dobiega końca, a ostateczne z nią pożegnanie czeka nas jeszcze w ten weekend (17-18.09).

W drugiej połowie września szanse na przekroczenie 25 stopni są nikłe, choć zdarzą się dni z temperaturą około 20 stopni, więc jeszcze ciepło wróci. Pojawienie się na niebie chmur oznacza, że zbliżają się do nas fronty atmosferyczne, a wraz z nimi deszcze, na które od wielu dni oczekują z utęsknieniem rolnicy, ogrodnicy, działkowcy czy leśnicy i alergicy. Deszcz nie tylko nawodni glebę, lecz również usunie z powietrza zgromadzony pył.

Jak wynika z danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) najbardziej sucho jest w centrum i na południowym zachodzie kraju, a dokładniej na styku trzech regionów: południowej części Pojezierza Dobrzyńskiego, wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego oraz północno-zachodniej części Niziny Mazowieckiej oraz w południowo-środkowej części Niziny Śląskiej.

Co więcej, w w okresie od 11 lipca do 10 września wartości Klimatycznego Indeksu Wodnego (KBW) spadły nawet do -139 mm, zaś w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego były niższe o 5 mm.

Jak informuje IUNG w całym kraju w ostatnim okresie w dzień występuje stosunkowo wysoka temperatura powietrza. Jednakże w nocy następuje też duże wychłodzenie, co skutkuje, że na terenach pokrytych roślinnością występuje obfita rosa, która utrzymuje się do późnych godzin rannych a w niektórych rejonach nawet do godzin południowych, dostarczając wodę tym uprawom, których jesienna wegetacja nadal jeszcze trwa.

Jak wynika z naszych prognoz, do końca tygodnia padać będzie głównie w południowej połowie kraju. W północnej połowie będzie sucho. W przyszłym tygodniu popada w całym kraju, jednak w dalszym ciągu najwięcej na południu, zaś najbardziej sucho będzie na północnym wschodzie i tam posucha pogłębi się.

Źródło: TwojaPogoda

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZbiory miodu wrzosowego na Dolnym Śląsku najlepsze od trzech lat
Następny artykułPromując anturium

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.