Pięć projektów w konkursie „Przyjazna wieś” w Warmińsko-Mazurskiem

Pięć projektów inwestycji, zrealizowanych na terenach wiejskich dzięki funduszom unijnym, ubiega się o nagrody w tegorocznej edycji konkursu "Przyjazna wieś" w województwie warmińsko-mazurskim - poinformował Urząd Marszałkowski w Olsztynie.

Konkurs ma promować innowacyjne inwestycje, które podnoszą jakość życia mieszkańców wsi. Gminy mogły zgłaszać projekty w dwóch kategoriach: infrastruktury technicznej i społecznej. Regionalny etap konkursu zostanie rozstrzygnięty do końca października. Wybrane projekty z Warmii i Mazur wezmą udział w ogólnopolskim etapie tej rywalizacji.

Jak poinformowała Izabela Zapadka z Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, do regionalnego konkursu zgłoszono pięć projektów. Propozycji jest mniej niż przed rokiem, gdy dwa z 13 projektów – budowa ekologicznej miniprzystani w gminie Iława i parku wodnego w Wilkasach – zdobyły nagrody na szczeblu krajowym.

Do tegorocznego konkursu przystąpiła gmina Kalinowo, która zagospodarowała plaże w Skrzypkach nad Jeziorem Białym. Powstał tam kompleks rekreacyjny z małą architekturą, w tym wieżą widokową, pomostem, boiskami plażowymi, polem namiotowym i parkingiem.

Gmina Iłowo-Osada zgłosiła rozbudowę kanalizacji w okolicach Kraszewa i Narzymia, gdzie mieszka ponad 1,5 tys. osób. W ramach tej inwestycji podłączono do zbiorczego systemu kanalizacyjnego pozostałe miejscowości.

Gmina Pasłęk wystartowała w konkursie ze zrealizowanym projektem rozbudowy świetlicy wiejskiej oraz placu zabaw w sołectwie Krasin.

Gmina Iława zgłosiła projekt „Klucz do sukcesu”, który objął dziewięć samorządowych szkół podstawowych i blisko tysiąc uczniów. Był on skierowany głównie do dzieci z trudnościami w nauce oraz dzieci z niezamożnych rodzin. Obejmował dodatkowe zajęcia informatyczne, techniczne i językowe, wycieczki edukacyjne, refundację obiadów, stypendia socjalne oraz terapie pedagogiczne i psychologiczne.

Gmina Iłowo-Osada zaproponowała „Biesiadę Mazurską”, która miała służyć kultywowaniu wiejskich obrzędów i tradycji. Według organizatorów, impreza zaktywizowała lokalną społeczność i wypromowała miejscowych twórców. W finale wystąpili bowiem artyści wybrani w sołeckich castingach, a po imprezie wydano publikacje z przepisami lokalnej kuchni i przyśpiewkami ludowymi.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułTen sukces ma „wielu ojców”
Następny artykułNa Podkarpaciu rusza akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.