Perła-Browary Lubelskie uruchomi browar w Zwierzyńcu

W przyszłym roku ma trafić na rynek piwo wyprodukowane w zabytkowym browarze w Zwierzyńcu, który wydzierżawiła Perła-Browary Lubelskie. Spółka produkuje piwo z chmielu z terenu Lubelszczyzny.

– Zwierzyniec wpisuje się w strategię rozwoju firmy, która skoncentrowana jest na produkcji regionalnej. Chmiel kupujemy wyłącznie od dostawców z terenu Lubelszczyzny, nie sprowadzamy żadnych komponentów do produkcji z Chin – powiedział dyrektor operacyjny Perły-Browarów Lubelskich Andrzej Stawiszyński.
 
Perła-Browary Lubelskie wygrała przetarg na dzierżawę od Skarbu Państwa zabytkowego browaru w Zwierzyńcu (Lubelskie). Umowa dzierżawy browaru na 15 lat, podpisana ze starostą zamojskim, przewiduje, że spółka w ciągu 12 miesięcy uruchomi produkcję piwa. Po okresie rozruchu w Zwierzyńcu ma być produkowane co najmniej 10 tys. hektolitrów piwa rocznie.
 
Browar w Zwierzyńcu nie jest wyposażony w urządzenia do produkcji piwa. Spółka nie ujawnia, jakiej wysokości będą jej nakłady inwestycyjne; Stawiszyński zapewnił, że firma jest gotowa je ponieść. Piwo ze Zwierzyńca ma być dostępne na rynku w przyszłym roku. Prawdopodobnie spółka powróci do produkowanego tu niegdyś piwa „Zwierzyniec”, ale planowana jest tu też produkcja innych, nowych rodzajów piwa o unikalnej recepturze. Uruchomienie produkcji w browarze ma przyczynić się do stworzenia kilkudziesięciu nowych miejsc pracy.
 
Browar w Zwierzyńcu został zbudowany w 1806 r. i do II wojny wchodził w skład latyfundium magnackiego należącego do rodziny Zamoyskich – Ordynacji Zamojskiej. W 1944 r. na mocy dekretu o reformie rolnej został przejęty na własność państwa. Produkcję piwa prowadziła tu najpierw spółdzielnia Samopomoc Chłopska, a od lat 70. – Przedsiębiorstwo Państwowe Zakłady Piwowarskie (PPZP) w Lublinie. W wyniku prywatyzacji PPZP, przeprowadzonej na początku lat 90., powstała spółka Perła-Browary Lubelskie. Spółka Perła-Browary Lubelskie dzierżawiła browar w Zwierzyńcu od początku lat 90. do 2010 r., kiedy wypowiedziano jej umowę dzierżawy, ponieważ przestała produkować w tym zakładzie piwo i zwolniła pracowników. Ostatnim dzierżawcą browaru była inna spółka z Lublina, ale ta w wyznaczonym czasie, tj. w ciągu 12 miesięcy, nie rozpoczęła w zakładzie produkcji piwa – w związku w tym zamojskie starostwo wiosną tego roku wypowiedziało umowę dzierżawy i ogłosiło nowy przetarg.
 
Perła-Browary Lubelskie złożyła też w Sądzie Rejonowym w Zamościu wniosek o stwierdzenie zasiedzenia browaru. Sąd jednak ten wniosek odrzucił.
 
Perła-Browary Lubelskie jest jednym z największych regionalnych browarów w Polsce, produkcję piwa prowadzi w zakładzie w Lublinie. Spółka ma ok. 3-procentowy udział w polskim rynku piwa.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSadownicy za złagodzeniem przepisów ws. produkcji śliwowicy
Następny artykułBASF buduje w Polsce swoją największą w Europie fabrykę katalizatorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.