Dzisiaj, 7 grudnia, wchodzi w życie rozporządzenie Federalnej Służby Nadzoru weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji o specjalnym trybie kontroli produktów żywnościowych objętych sankcjami transportowanych przez terytorium Białorusi.
Od wprowadzenia 1 sierpnia ubiegłego roku embargo na produkty żywnościowe Rossielhoznadzor odnotował 1085 prób przemytu z Białorusi towarów z krajów objętych sankcjami lub niewiadomego pochodzenia. Łączna masa wykrytej kontrabandy to 14,6 tys. ton. (Przypomnijmy w tym miejscu, że samych jabłek Rosja importowała rocznie ponad 1 mln ton).
W bieżącym roku służby rosyjskie odnotowały znaczący wzrost dostaw produktów wykazujących morfologiczne cechy, zbieżności sezonowe oraz inne podobieństwa do towarów pochodzących z państw objętych sankcjami Federacji Rosyjskiej. Białoruś nasila także reeksport zakazanych towarów z państw nie objętych sankcjami przez kraje, na które te sankcje nałożono – funkcjonują szlaki Izrael-Czechy-Litwa-Białoruś-Rosja, Brazylia-Estonia-Słowacja-Białoruś-Rosja.
W tej sytuacji Rossielhoznadzor wprowadza specjalny reżim pracy swoich placówek na formalnie nieistniejącej granicy z Białorusią przewidujący obowiązek potwierdzania autentyczności świadectw fitosanitarnych, w jakie zaopatrzone są wwożone partie produktów. Dokumenty białoruskie, a więc sygnowane przez państwo członka Unii Euroazjatyckiej skupiającej jeszcze Rosję, Kazachstan, Kirgizję oraz Armenię, potwierdzające pochodzenie wwożonych do Rosji są dla rosyjskich służb niewiarygodne. Do czasu uzyskania tego potwierdzenia pojazdy z produktami będą oczekiwały na wydzielonych terminalach.
za: fsvps.ru
pg