Opiekunowie bez ubezpieczenia w KRUS-ie?

To ważne dla osób ubiegających się o przyznanie zasiłku dla opiekuna, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego: warunkiem przyznania prawa do tych  zasiłków jest zaprzestanie prowadzenia gospodarstwa rolnego lub wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym. Takie jest stanowisko KRUS. Oto wykładnia (z 2 lipca)
Obowiązujące od 15 maja 2014 r. przepisy warunkują przyznanie rolnikom, ich małżonkom i domownikom, prawa do zasiłku dla opiekuna, specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego od złożenia we właściwym urzędzie gminy m.in. oświadczenia:
• w przypadku rolników – o zaprzestaniu prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego;
• w przypadku małżonków rolników lub domowników – o zaprzestaniu prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego lub wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym. Powyższe oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa rolnego / wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym rolnik, małżonek rolnika lub domownik składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Oświadczenie to może dotyczyć też okresu od dnia 1 lipca 2013 r., za który dana osoba ubiega się o ustalenie prawa do zasiłku dla opiekuna.
 
Jednocześnie Kasa informuje, że warunkiem niezbędnym do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników jest prowadzenie działalności rolniczej / wykonywanie stałej pracy w gospodarstwie rolnym. Złożenie zatem przez rolnika, jego małżonka lub domownika, ubiegającego się o przyznanie zasiłku dla opiekuna, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo świadczenia pielęgnacyjnego oświadczenia o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa rolnego lub wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym wskazuje na niespełnianie przez te osoby warunków do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników.
 
Kasa podkreśla, iż niespełnianie warunków do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników oznacza wyłączenie z tego ubezpieczenia, w tym również w okresie wstecznym, a także z ubezpieczenia zdrowotnego w KRUS.
 
Wyłączenie z ubezpieczenia z okresem wstecznym może oznaczać również konieczność zwrotu przyznanych w tym czasie świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.
 
W przypadku, gdy o zasiłek dla opiekuna, specjalny zasiłek opiekuńczy albo świadczenie pielęgnacyjne ubiegałby się rolnik, jedyny właściciel gospodarstwa, zaprzestanie prowadzenia przez taką osobę działalności rolniczej oznaczałoby również ustanie ubezpieczenia społecznego rolników i ubezpieczenia zdrowotnego dla domowników  pracujących w jego gospodarstwie rolnym.
 
Konsekwencją ustania ubezpieczenia społecznego rolników i objęcia ubezpieczeniem w ZUS z tytułu pobierania zasiłku dla opiekuna, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo świadczenia pielęgnacyjnego, w przypadku osób urodzonych po 1948 r., może być nieuzbieranie przez takie osoby okresu 25 lat podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, niezbędnego dla ustalenia prawa do emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników.

Tyle KRUS. Jak widać ma w tej sprawie inne, też oparte na obowiazującym prawie zdanie, niż resort pracy (w komunikacie z 9 czerwca 2014 r. ministerstwo wskazało, że jeżeli wspomniane osoby mają przyznaną pomoc i podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w KRUS, to nie są zgłaszane do ZUS). Zdezorientowani i przestraszeni rolnicy lub ich opiekunowie informowani w gminach o stanowisku Kasy rezygnują z ubiegania się o świadczenie. W gorszej sytuacji są osoby, którym już je przyznano – tracą ubezpieczenie rolnicze. W ubiegłym tygodniu pytał o te kwestie w Sejmie poseł Tadeusz Tomaszewski uzyskując od wiceminister Elżbiety Seredyn (Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej) odpowiedź: – Prawda jest taka, że pojawił się ogromny problem. Złożenie tego oświadczenia przez rolnika w ośrodku pomocy społecznej generuje problem w zderzeniu z ustawą o KRUS. Złożenie oświadczenia przez rolnika automatycznie pozbawia go możliwości płacenia za siebie składek w kasie ubezpieczenia rolniczego. Nie ukrywam, że natychmiast podjęliśmy prace, muszę to tutaj powiedzieć, wspólnie z ministerstwem rolnictwa, oczywiście z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, bo to są te organy, te instytucje, które muszą w ustawach ich dotyczących natychmiast uregulować tę sytuację.

Za: krus.gov.pl, gp.pl
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł150 mln zł z programu Biostrateg
Następny artykułZwiększenie budżetu na modernizację gospodarstw

3 KOMENTARZE

  1. Podpisując oświadczenie o „zaprzestania wykonywania pracy w gospodarstwie”, oczywiście pod rygorem odpowiedzialności karnej moim zdaniem a myślę,że i zdaniem ustawodawcy mamy na myśli pracę tpowo fizyczną w gosp.. Przypominam ,że mamy XXI wiek praca w gospodarstwie jest w przeważającej mierze pracą złożoną i oprócz pracy typowo fizycznenj jest jeszcze praca ściśle z nią związana – praca umysłowa ( logistyczna ). Tą pracę wykonuje się w warunkach domowych nie kolidujących z opieką nad chorym (przypominam ,że z pracy fizycznej zrezygnowaliśmy – ale NADAL JESTEŚMY ROLNIKAMI !). Reasumując -i dla GOPS-u spełniam wymogi dla otrzymania zasiłku bo opiekuje się chorym, jestem cały czas do jego dyspozycji a dla KRUS-U również spełniam warunki bo nie wykonuję w tym gosp. pracy fizycznej . Jest to proste moim zdaniem wytłumaczenie , które powino zadowolić obie strony – ROZSĄDEK – TEGO NAM TRZEBA.

  2. No to spisało się na medal sejmowe biuro legislacyjne, posłowie ze swoimi asystentami, system społecznych konsultacji (kłaniam się zwłaszcza Izbom Rolniczym) … Płatni i społeczni doradcy… Kto to ostatnio powiedział, że państwo nie działa… czy jakoś tak?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.