Pieniądze na ten cel pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i są przeznaczone na pomoc w otworzeniu „potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”. Maksymalnie rolnik może dostać w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 do 300 tys. zł, z tym, że pomoc nie może przekroczyć ona poziomu 80 proc. kosztów kwalifikowalnych.
Wnioski można składać w oddziałach regionalnych ARiMR, bądź za pośrednictwem biura powiatowego Agencji lub poczty. Dokumenty będą przyjmowane do 18 września.
ARiMR poinformowała, że w tym roku przewidywane są kolejne nabory wniosków o pomoc klęskową. „Planuje się, że będą one ogłaszane cyklicznie tak, aby umożliwić ubieganie się o pomoc finansową jak największej liczbie rolników poszkodowanych w tegorocznych kataklizmach” – czytamy w komunikacie.
O przyznanie takiego wsparcia będą mogli starać się rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez co najmniej jedną z następujących klęsk żywiołowych: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna. Pomoc będą mogli uzyskać rolnicy, którzy w danym roku kalendarzowym ponieśli straty w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich, czy rybach w wysokości co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok.
Wysokość poniesionych strat, jakie powstały w gospodarstwie rolnika, określa komisja powołana przez wojewodę.
Pomoc może być przyznana np. na odtworzenie plantacji wieloletnich czy sadów. Dofinansowanie można również otrzymać na zakup nowych maszyn lub urządzeń rolniczych w miejsce tych, które zostały zniszczone w wyniku klęsk żywiołowych.
Wysokość wsparcia zależy od wysokości szkód. „Jeżeli zniszczony składnik gospodarstwa był ubezpieczony, wówczas wysokość pomocy w odniesieniu do odtwarzanego składnika pomniejsza się o kwotę odszkodowania uzyskanego z tytułu jego ubezpieczenia” – wyjaśnia ARiMR.
Ponadto jeżeli rolnik nie zawarł umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw, ważnej na dzień wystąpienia szkody w gospodarstwie, a będzie ubiegał się o pomoc na odtworzenie plantacji chmielu, sadów, plantacji krzewów owocujących dłużej niż 5 lat, wówczas kwotę pomocy na ten cel pomniejsza się o połowę.
Złożone wnioski zostaną ocenione. Pod uwagę będzie brana wysokość szkód w odniesieniu do zniszczonych lub uszkodzonych składników gospodarstwa wykorzystywanych do produkcji rolnej, procentowa wysokość szkód w produkcji rolnej oraz to, czy plantacja chmielu, sad lub plantacja krzewów owocowych objęta była dobrowolnym ubezpieczeniem.
Na podstawie przyznanej liczby punktów sporządzona zostanie lista (dla woj. mazowieckiego oraz dla pozostałych województw) określająca kolejność przysługiwania pomocy.
Źródło: