Szefostwo federalnej Izby Skarbowej (Счетная палата РФ) obawiają się, czy sektor rolniczo-przetwórczy Rosji zdoła zastąpić importowane przed wprowadzeniem embargo produkty. Swoje obawy zawarło w projekcie dokumentu „O budżecie federalnym na 2015 rok i lata 2016, 2017”.
Urzędnicy skarbowi stwierdzają, że rodzimy przemysł przetwórczy nie ma obecnie potrzebnej do deklarowanych zamierzeń mocy przerobowej, pomimo (podkreślanych w następnych zdaniach dokumentu) niewykorzystywanych mocach produkcyjnych – w sektorze przetwórstwa mięsnego sięgały one 34% przy imporcie mięs od 13% (drób) do 59% (wołowina). Dodatkowo część potrzebnych mu surowców jest objęta embargiem co dodatkowo zmniejsza produkcję. W 2013 roku wolnymi mocami (40%) dysponował przemysł mleczarski zależny w 60% od importu.
Drugim niepokojącym Izbę zjawiskiem jest wzrost cen artykułów żywnościowych z grup objętych embargo. Według danych federalnej służby celnej zakaz wwozu dotyczy około 40% (ilościowo) importowanych produktów. Jeśli rząd rozszerzy je na Ukrainę (wczoraj, 13 października praktycznie je wprowadził zakazując z importu z Ukrainy wszelkich surowców rolniczych) – przyp. red.), sankcje dotyczyć będą 45% produktów importowanych dotychczas przez Rosję.
Izba podkreśla, że od końca września, co tydzień ceny rosyjskich warzyw i owoców drożeją średnio o 0,2%, mimo że zwykle o tej porze roku notowano sezonowe obniżanie się ich cen. Widzi konieczność określenia lub doprecyzowania form państwowej pomocy dla rolnictwa, zwłaszcza zagwarantowania środków finansowych na ten cel. Obawia się przy tym, że kosztowna aktywizacja rosyjskiego sektora produkcji rolnej może być częściowo zmarnowana – jeśli rosyjskie embargo zostanie zniesione (rozważany w dokumencie termin to lato-jesień 2015), rodzimi producenci nie zdążą dostosować się do poziomu jakości i cen produktów z wznowionego importu.
To tylko część obaw wyrażonych przez Izbę Skarbową FR. Również Komitet ds. budżetu Dumy Państwowej FR, który rozpoczął dyskusję nad tym projektem złożonym przez rząd D. Miedwiediewa równie poważne zastrzeżenia.
Za: Expert Online, РБК
pg