Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach rolników zmieni zasady doboru kadr

W poniedziałek Sejm debatował nad poselskim projektem nowelizacji, zgodnie z którym szefowie agencji rolnych, inspekcji i KRUS będą powoływani przez premiera na wniosek ministra rolnictwa, a nie jak dotychczas w drodze konkursu.
W swoim wystąpieniu poparcie dla noweli zadeklarował przedstawiciel klubu PiS, Robert Telus. Jak powiedział, projekt zdaniem posłów jego klubu jest bardzo potrzebny i oczekiwany przez rolników. Dodał, że jest to związane z łączeniem trzech agencji rolniczych działających w Polsce w jedną. „Żeby wprowadzić ten program w życie, potrzebne są tak daleko idące zmiany. Dlatego klub PiS będzie głosował za” – zaznaczył.
 
Zdaniem Jarosława Sachajko (Kukiz'15) obecna forma prowadzonych konkursów wymaga natychmiastowych zmian. „Już przed ogłoszeniem konkursu wiadomym jest, kto wygra niby otwartą procedurę wyborczą” – powiedział. Dodał, że jednocześnie jego ugrupowaniu nie podoba się obecne „obsadzanie” stanowisk w spółkach Skarbu Państwa przez polityków PiS. Dlatego – jak mówił – jego klub wstrzyma się od głosu.
 
Krytycznie do projektu odniósł się Wojciech Król z PO. Jak powiedział w debacie, w projekcie nie chodzi o ubezpieczenia rolników, ale o zmiany kadrowe. „Należy zadać sobie pytanie, jakie kwalifikacje, doświadczenie czy wykształcenie będą posiadali nowi szefowie wymienionych jednostek w projekcie ustawy? Biorąc pod uwagę dotychczasowe praktyki, obawiamy się, że jedynym kryterium będzie staż w Prawie i Sprawiedliwości” – powiedział.
 
Również Joanna Augustynowska (Nowoczesna) skrytykowała propozycję. Powiedziała, że ten dokument to „skok na stołki”. „Projekt służy łatwiejszemu, bezkonkursowemu obsadzaniu stanowisk przez większość sejmową” – powiedziała.
 
Negatywnie projekt ocenił także Mirosław Maliszewski (PSL). Wskazał, że nazwa projektu nie koresponduje z przedmiotem zmian. „W zasadzie (projekt) polega tylko na tym, aby szybciej, łatwiej, prościej, bez zasad konkursowych zmienić nieswoich na swoich. W zasadzie ten projekt taki tytuł mógłby mieć” – powiedział. Dlatego – jak mówił – klub PSL nie może poprzeć tej inicjatywy.
 
Poselski projekt nowelizacji wpłynął do laski marszałkowskiej w ubiegły wtorek. Jak napisano w jego uzasadnieniu, „projektowane zmiany mają na celu uelastycznienie powoływania i odwoływania” szefów kilku urzędów administracji centralnej.
 
Chodzi o: prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i jego zastępcy; prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, jej wiceprezesa i dyrektorów oddziałów; Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i jego zastępców; Głównego Inspektora Ochrony Roślin i jego zastępców; Głównego Lekarza Weterynarii i jego zastępców; prezesa Agencji Rynku Rolnego, jego zastępcy, dyrektorów oddziałów terenowych Agencji i ich zastępców; dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie; prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jego zastępcy, dyrektorów oddziałów regionalnych i ich zastępców.
 
Przewiduje się także wzmocnienie nadzoru nad jednostkami podległymi ministrowi rolnictwa. „W wyniku przyjęcia projektowanych zmian obsadzanie wyżej wymienionych stanowisk będzie się odbywało bez przeprowadzania otwartego i konkurencyjnego naboru” – czytamy w uzasadnieniu.
 
W pierwszych dniach rządów PiS zostali zdymisjonowali: prezes ARR, ARiMR, KRUS oraz ANR. Nowi szefowie tych instytucji mają pełnić obowiązki do czasu powołania prezesów.

za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWynikowy szacunek zbiorów owoców
Następny artykułW Europie wiosenna pogoda na święta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.