Naukowcy donoszą, że odkryli potencjalnie lepsze źródło biopaliw - nasiona niektórych drzew mogą być użyte w celu ich produkcji i przewiduje się, że będą lepsze niż wykorzystywane najczęściej specjalnie uprawiane rośliny energetyczne czy biomasa.
Tematem zajmowali się indyjscy naukowcy Sukumar Puhan z GKM College of Engineering and Technology oraz jego współpracownicy z Central Leather Research Institute N. Vedaraman i K.C. Velappan. Badacze przeprowadzili swoje eksperymenty wykorzystując nasiona pochodzące od dwóch gatunków drzew: Madhuca indica (potocznie nazywana mahuą) i Shorea robusta (damarzyk mocny). Zdaniem indyjskich naukowców nasiona drzew stanowią ogromny, niewykorzystany do tej pory zasób biomasy, mogący posłużyć do produkcji
paliw samochodowych. Istotne jest, że do tej pory nasiona tych roślin nie były w żaden sposób wykorzystywane, przez co tony potencjalnie użytecznego surowca po prostu marnowały się pozostawione w lesie. Nasiono mahuy aż w 50% składa się z oleju. Współczesne technologie pozwalają na jego ekstrakcję na poziomie 34-37%. Z kolei nasiona damarzyku mocnego zawierają około 20% oleju. Dla porównania w nasionach słonecznika znajduje się od 20 do 38 procent oleju, a ziarno rzepaku zawiera go około 40%.
Za: biofueldaily.com
pg
pg