We wtorek otwarto tam oficjalnie centrum naukowo-badawcze tego wydziału. Inwestycja jest częścią projektu rozbudowy i modernizacji infrastruktury naukowo-badawczej Politechniki Białostockiej, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.
Dotyczy trzech wydziałów tej uczelni: oprócz zamiejscowego wydziału leśnego w Hajnówce (leżącej na skraju Puszczy Białowieskiej), również mechanicznego i elektrycznego w Białymstoku. Całkowita wartość tego projektu to blisko 36 mln zł (dofinansowanie unijne 32,35 mln zł).
Nowy, ogrzewany ekologicznie budynek w Hajnówce kosztował blisko 4,3 mln zł, drugie tyle wyposażenie jego laboratoriów.
Jak poinformowała rzeczniczka politechniki Dorota Sawicka, w otwartym centrum naukowo-badawczym wydziału leśnego w Hajnówce naukowcy będą mogli m.in. wykorzystywać termowizję do analizy obiektów przyrodniczych oraz fotoeklektory (urządzenia do hodowli i odławiania owadów światłolubnych) do badania owadów, pozyskiwać substancje lecznicze z roślin i grzybów, a także sprawdzać, jak działalność człowieka wpływa na funkcjonowanie ekosystemów.
W ramach współpracy międzynarodowej naukowcy i studenci z Politechniki Białostockiej oraz amerykańskiego Uniwersytetu Missisipi prowadzą wspólnie badania różnorodności biologicznej i chemicznej unikatowych roślin, grzybów i porostów występujących w Puszczy Białowieskiej. Szukają m.in. nowych substancji, które można zastosować w walce z rakiem, ale też np. z depresją.
W zamiejscowym wydziale leśnym Politechniki Białostockiej w Hajnówce kształci się obecnie 220 studentów.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl