21 czerwca w Rawie Mazowieckiej już po raz 33. odbyło się Międzynarodowe Seminarium Sadownicze, którego dotychczas organizacją zajmowało się TRSK z prof. Eberhardem Makoszem na czele. Od tego roku zmieniła się lokalizacja, a organizację konferencji przejęła sekcja Młodych Sadowników należących do TRSK.
Wśród zaproszonych gości była przedstawicielka urzędu skarbowego w Rawie Mazowieckiej, która omówiła zasady rozliczania rolników w systemie VAT oraz europoseł Jarosław Kalinowski, który przedstawił budżet unijny i możliwości wsparcia sadowników w latach 2014-2020.
Przedstawiciele grup producenckich: Zbigniew Chołyk (Stryjno-Sad) i Robert Monarski (Unia Owocowa/Alvena) omówili możliwości sprzedaży jabłek poza granice Polski, natomiast Jan Świetlik z IERiGŻ pokazał różnice w cenach skupu owoców i opłacalność ich produkcji w kolejnych latach.
Jarosław Kalinowski
Zbigniew Chołyk, Stryjno Sad
Robert Monarski, Unia Owocowa/Alvena
Jan Świetlik z IERiGŻ
Przedstawiciele agencji reklamowej ADMIND z Krakowa omówili przebieg kampanii promującej polskie jabłka najwyższej jakości pod marką Jabłko Kontrolowane, a prof. E. Makosz przedstawił prognozy zbiorów jabłek, które w tym roku będą pewnie niższe niż ubiegłoroczne (wyniosły 3,7 mln. ton).
Prof. Eberhard Makosz, TRSK
W części seminarium dotyczącym problemów w ochronie sadów dr Beata Meszka i dr Alicja Maciesiak (IO) omówiły aktualne zalecenia i możliwość zwalczania chorób i szkodników do końca wegetacji, natomiast Grzegorz Gorzała, specjalista z PIORiN przedstawił zasady integrowanej ochrony roślin, która będzie dotyczyła wszystkich sadowników od stycznia 2014 r.
Grzegorz Gorzała z PIORiN
Podczas seminarium swoją ofertę przedstawiły firmy nawozowe, dystrybutorzy maszyn oraz wydawnictwa fachowe.
D. Ł.-B. , fot. D. Łabanowska-Bury