Noc Biologów

Kolejna edycja Nocy Biologów odbędzie się 11 stycznia w 20 ośrodkach akademickich. Na zwiedzających w całym kraju czekają setki ciekawych warsztatów, wycieczek po laboratoriach czy wykładów. Niektóre ośrodki przygotowały już szczegółowe programy wydarzeń i uruchomiły zapisy.
W Poznaniu można będzie posłuchać m.in. o entomologii sądowej, strategiach bitewnych roślin czy nauczyć się czytać z… kości. Z kolei w Szczecinie specjaliści opowiedzą o tajnikach dobierania się ludzi w pary i o sztucznych nasionach. We Wrocławiu za to biolodzy mówić będą np. o magicznych i leczniczych roślinach, a zwiedzający poznają reguły gry o przetrwanie. Wykłady, wycieczki i warsztaty organizują w całym kraju uniwersyteckie wydziały zajmujące się naukami biologicznymi, a także kilka ogrodów botanicznych.

Pierwsza edycja Nocy Biologów odbyła się w styczniu 2012 r. Wtedy w wydarzeniach w całym kraju udział wzięło 16-20 tys. uczestników. „Zakładamy, że w tej edycji przyciągniemy więcej chętnych” – powiedział w rozmowie z PAP koordynator krajowy Nocy Biologów, Przemysław Wojtaszek z UAM w Poznaniu. Dodaje, że w tym roku liczba jednostek wzrosła z 16 do 20.

 
Idea Nocy Biologów narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas licznych spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Jak wyjaśnił Wojtaszek, pomysł zaczerpnięto z organizowanej co roku Nocy Muzeów, która przyciąga rzesze zwiedzających. Wojtaszek zwrócił uwagę, że o ile festiwale nauki na stale zagościły w krajobrazie kraju, to dotyczą one wszelkich form aktywności naukowej. A Noc Biologów stała się okazją, by pokazać nauki biologiczne.
 
Dlaczego Noc Biologów zorganizowano w styczniu? „Bo nawet zimą można zaobserwować ciekawe zjawiska związane z biologią” – podkreślił koordynator wydarzenia. Dodał, że pierwsza edycja Nocy Biologów odbyła się 13 stycznia w piątek, stąd w logo Nocy Biologów pojawił się czarny kot i sowa.
 
Wydarzenia związane z Nocą Biologów na wydziałach rozpocząć się mają jeszcze przed zapadnięciem zmroku – o g. 15, a skończą się około g. 23. W ogrodach botanicznych atrakcje przygotowano wcześniej – w ciągu dnia, zanim zrobi się ciemno.
 
Udział w Nocy Biologów jest bezpłatny, ale na niektóre wydarzenia niezbędna jest rejestracja. Zapisy na wydarzenia ruszyły już m.in. na uniwersytetach: Adama Mickiewicza w Poznaniu, Gdańskim, Łódzkim, Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Opolskim, Szczecińskim, Śląskim, Warszawskim czy Wrocławskim.
 
Zapisy i szczegółowy program Nocy Biologów dostępne są na jej stronie http://www.nocbiologow.home.pl/index.php

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSto potraw z Lubelszczyzny
Następny artykułOtwarta droga na przyłączenie się do pozwu zbiorowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.