Nielegalni użytkownicy państwowej ziemi nie dostaną dopłat

Agencja Nieruchomości Rolnych zapowiada, że będzie ścigała osoby lub firmy, które nie mają umowy dzierżawy, a korzystają z państwowych gruntów. Natomiast Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapewnia, że nie dostaną oni dopłat bezpośrednich.

ANR oraz ARiMR poinformowały w komunikacie, że zacieśniły współpracę w celu wyeliminowania zjawiska samowolnego zajmowania nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Agencja Nieruchomości Rolnych zapewniła, że będzie podejmowała wszelkie możliwe działania, by nie dopuścić do bezprawnego zajmowania gruntów. W razie potrzeby – jak zaznaczono – będzie stosowana obrona konieczna (art. 343 Kodeksu cywilnego). Każdy przypadek samowolnego zajęcia nieruchomości z zasobu Agencja zgłosi organom ścigania i innym właściwym instytucjom. Osoba taka (cywilna lub prawna) będzie nie tylko musiała oddać zajętą nieruchomość, ale także grozi jej kara za nielegalnie korzystanie z ziemi w wysokości 5-krotnego czynszu dzierżawnego, który byłby naliczony, gdyby ta nieruchomość była legalnie wydzierżawiona. Kara została wprowadzona ustawą z 2011 r.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadeklarowała, że nie będzie wypłacała dopłat samowolnym użytkownikom państwowych gruntów.

W ocenie ANR, nielegalne użytkowanie dotyczy kilku tysięcy hektarów z ok. 1,6 mln ha znajdujących się w państwowym zasobie. Jest to więc zjawisko marginalne, ale naganne, dlatego trzeba je wyeliminować – wyjaśniła rzeczniczka ANR Grażyna Kapelko.

Użytkowanie takie dotyczy przede wszystkim byłych dzierżawców Agencji, którzy nie oddali ziemi po wygaśnięciu umowy dzierżawy. Chodzi też o osoby fizyczne bądź prawne, które świadomie zajmują państwowe grunty, aby czerpać z tego wymierne korzyści – m.in. dopłaty bezpośrednie. W pierwszym przypadku Agencja nie ma problemów z ustaleniem tych rolników i z dochodzeniem od nich praw z tytułu bezumownego użytkowania. Znacznie trudniej wyeliminować jest natomiast tych, którzy nielegalnie zajmują grunty i obsiewają je.

Najwięcej bezprawnych zajęć w ubiegłym roku Agencja odnotowała w woj. zachodniopomorskim, dolnośląskim, warmińsko-mazurskim – czyli tam, gdzie jest najwięcej gruntów po byłych pegeerach i są jeszcze duże działki.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKonferencja o przyszłości wsi do 2020 roku
Następny artykuł600 wystawców na targach techniki rolniczej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.