Nie trzeba być rolnikiem, aby kupić ziemię

Przekonuje o tym portal forsal.pl podając za Agencją Nieruchomości Rolnej oraz GUS-em statystyki obrotu ziemią rolną. W 2016 roku spadła ilość transakcji – ale ma to być skutek ukrócenia spekulacyjnych zakupów ziemi, natomiast osoby deklarujące przekonywująco chęć uprawiania ziemi nie odchodzą z biur ANR z kwitkiem.
Według danych GUS w roku 2005 średnia cena ziemi rolnej w Polsce wynosiła około 6216 zł/ha. w 2015 r. przekroczyła cenę 35 tys. zł/ha i w następnym dynamika tego wzrostu  wyhamowała osiągając na koniec 2016 r. 35818 zł/ha.
Po zaostrzeniu warunków nabywania ziemi – ustawa z kwietnia 2016 r. spadła ilość transakcji kupna, co jest interpretowane jako zahamowanie procederu spekulacyjnego obrotu ziemia rolniczą. Natomiast udokumentowana chęć prowadzenia działalności rolniczej pozwala na jej zakup dzięki kilku furtkom pozostawionym w ustawie. Mając pomysł na produkcje i wykształcenie rolnicze można kupić grunty jeśli zobowiąże się do zamieszkania w gminie, w której są one położone.
Od wejścia w życie nowej ustawy o obrocie ziemią w ciągu dziewięciu miesięcy roku 2016 ANR otrzymała ponad 5 tysięcy wniosków o zakup ziemi. Tylko 73 z nich zostały odrzucone, 354 postępowania umorzono udzielając przy tym 4624 zgód na zakup w sumie ponad 12 tys. hektarów. Dla porównania – rok wcześniej ANR sprzedała prawie 77 tys. hektarów. W końcu 2015 r. Agencja miała w swoich zasobach niemal 1,1 mln ha ziemi.
za: forsal.pl, strefaagro.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW Broniszach pierwsze polskie truskawki o połowę droższe niż rok temu
Następny artykułStop dla amerykańskich czereśni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.