Nie ma zgody KE na łamanie solidarności w sprawie rosyjskiego embarga

Komisja Europejska zapewniła w poniedziałek, że nie zgodziła się na zawieranie przez kraje UE dwustronnych porozumień z Rosją w sprawie złagodzenia embarga na wieprzowinę - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki. Według Sawickiego unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis zapewnił na poniedziałkowym spotkaniu ministrów rolnictwa państw UE w Brukseli, że "nie było zgody na to, (...) by państwa UE indywidualnie prowadziły negocjacje z Rosją". "Zgody na dwustronne porozumienia nie ma" - powiedział Sawicki.
Na wniosek Polski na spotkaniu ministrów rolnictwa dyskutowano o zamieszaniu, który w ubiegłym tygodniu wywołała informacja francuskiego resortu rolnictwa, jakoby Francja doszła do porozumienia z Rosją w sprawie wznowienia eksportu świń, tłuszczu wieprzowego i podrobów wieprzowych. Według informacji z Paryża, KE miała dać krajom zielone światło dla takich dwustronnych negocjacji z Rosją w sprawie złagodzenia rosyjskiego embarga. Zdaniem Polski byłoby to jednak złamanie unijnej solidarności.
 
Jak relacjonował Sawicki, w poniedziałek w Brukseli francuski minister rolnictwa Stephane Le Foll w ogóle nie wziął udziału w dyskusji na temat kontrowersji wokół ewentualnych dwustronnych rozmów z Rosją o embargu na wieprzowinę. Na ten temat wypowiedzieli się zresztą – oprócz Polski – tylko przedstawiciele Litwy, Estonii i Wielkiej Brytanii.
 
Sawicki poinformował, że zamierza jednak rozmawiać o tym z Le Follem w trakcie polsko-francuskich konsultacji międzyrządowych, które mają się odbyć w piątek w Paryżu. „Rzeczą niedopuszczalną jest, by poszczególne państwa europejskie w sytuacji kryzysu, ale także wobec napiętej sytuacji na Ukrainie wyłamywały się z solidaryzmu europejskiego” – powiedział polski minister.
 
W jego przekonaniu sprawa ta powinna zostać poruszona również na szczycie UE, a także na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych. „Relacje pomiędzy UE a Rosją to sprawa wyższej wagi niż regulacje rynków” rolnych – powiedział Sawicki. Jak argumentował, Polska, która najbardziej straciła na wprowadzeniu przez Rosję embarga na produkty rolno-spożywcze z UE ma prawo oczekiwać solidaryzmu w UE w sprawie handlu z Rosją. Jeśli Rosja ze względu na niedobory żywności otworzy swój rynek, to nie może tego uczynić tylko wobec wybranych państw UE, ale wobec wszystkich – ocenił Sawicki.
 
Komisarz Andriukaitis podkreślił w trakcie spotkania ministrów, że „jest świadom stale podejmowanych przez Rosję prób, by stworzyć podziały w UE – często poprzez dyskryminowanie niektórych państw członkowskich w różnych sprawach, jak dostęp do swego rynku”. „Komisja nie będzie tolerować żadnych dyskryminacyjnych praktyk Rosji wobec jakiegokolwiek państwa UE” – zapewnił Andriukaitis.
 
Rosja zamknęła swój rynek dla wieprzowiny z UE po wykryciu na początku 2014 roku przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie. Potem przypadki ASF wykryto także u dzików w Polsce. W sierpniu Moskwa wprowadziła zaś szerokie embargo na produkty rolno-spożywcze z UE w odpowiedzi na zachodnie sankcje nałożone na Rosję w związku z kryzysem na wschodzie Ukrainy. Embargo zostało rozszerzone w październiku ubiegłego roku.
 
W ubiegłym tygodniu KE poinformowała, że na marginesie międzynarodowych targów Zielony Tydzień w Berlinie doszło do rozmów z przedstawicielami rosyjskich służb weterynaryjnych na temat możliwości złagodzenia rosyjskiego embarga. Miałoby to dotyczyć niektórych produktów mięsnych, jak podroby, tłuszcz, smalec czy mączka mięsna, a także niektórych produktów mleczarskich i mięsnych wysokiej jakości (w tym sery, wędliny) i tradycyjnych.
 
za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZ czym do sadu?
Następny artykułW 2014 roku polskie firmy sprzedały za granicą żywność wartą 21 mld euro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.