Raport dotyczy bilansu wodnego (KBW) dla wszystkich gmin Polski (3064 gmin). IUNG stwierdził, że do 10 lipca suszą nie były zagrożone uprawy zbóż ozimych i jarych, kukurydza, rzepak, ziemniaki, buraki cukrowe, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, krzewy i drzewa owocowe, truskawki oraz rośliny strączkowe.
– Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego, na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są ujemne na przeważającym terytorium Polski, jednakże wartości te są dla ww. upraw wyższe od wartości krytycznych – napisano w komunikacie.
W okresie od 11 maja do 10 lipca 2012 r. najniższe wartości KBW, od (-100 do -119 mm), wystąpiły w południowych częściach Mazowsza, na nizinie wielkopolskiej oraz śląskiej. Natomiast dodatnie wartości (od 0 do 10 mm) odnotowano w Beskidach Środkowych.
W maju niskie opady były na Wybrzeżu oraz w szerokim pasie na zachód od Wisły. Natomiast najwięcej padało na Podkarpaciu, na Warmii i Mazurach oraz w zachodniej Polsce, tam opady wyniosły 100-140 proc. normy wieloletniej.
W czerwcu najmniej opadów było na Nizinie Szczecińskiej, na południu Mazowsza, na Wyżynie Śląsko-Krakowskiej oraz na Wyżynie Lubelskiej (od 60 do 90 mm), a największe opady miały miejsce na Pojezierzu Mazurskim, Podlasiu, w Karpatach, na Podkarpaciu i na Wzniesieniach Zielonogórskich (od 110 do160 mm).
Źródło: