- Unijna dyrektywa dotycząca soków została przyjęta przez Parlament Europejski w grudniu ubiegłego roku, ale nowe przepisy weszły w życie pod koniec kwietnia br., ale zaczną obowiązywać dopiero po 18 miesiącach. Najważniejsza zmiana to wprowadzanie całkowitego zakazu dodatku cukru do soków. Nowe przepisy nie mają większego wpływu na polski rynek tych produktów, ponieważ znaczna większość soków w naszym kraju nie jest dosładzana - poinformowała dyr. Barbara Groele (Krajowa Unia Producentów Soków).
Według profesora Witolda Płocharskiego (Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach) sok powinien zawierać 98-100 proc. czystego soku, który uzyskiwany jest ze świeżych czy mrożonych owoców lub soku zagęszczonego. Nie mogą one zawierać żadnych konserwantów ani barwników, sok może być mętny lub klarowny. Polscy producenci już obecnie nie dodają cukru, gdyż jest on zbyt drogi; natomiast można dodawać składniki mineralne i witaminy.
W Polsce wypija się rocznie ok. 18 litrów soku na osobę, natomiast w Niemczech, gdzie jego konsumpcja jest największa w UE – dwa razy tyle (38 litrów). Polacy najczęściej kupują sok pomarańczowy, na drugim miejscu jest sok jabłkowy.
Za: biznes.gazetaprawna.pl
pg