Najtańsze jabłka są w Polsce

Na przełomie września i października bieżącego roku w supermarketach 20 miast w 15 krajach ceny detaliczne dwóch odmian jabłek wysokiej jakości i najtańszego chleba wynosiły jak w załączonej tabeli 1. Na uwagę zasługują duże różnice cenowe jabłek, około 6-krotne między polskimi i szwajcarskim supermarketami. W porównaniu z wybranymi miastami świata, ceny jabłek najniższe były w czterech polskich miastach. Mogły one być podobne w całym kraju. 
Tylko w pięciu krajach ceny detaliczne jabłek przewyższały ceny najtańszego chleba. W Polsce od co najmniej 10 lat jabłka deserowe dobrej jakości są tańsze od zwykłego chleba. 

Tabela1.  Porównanie cen jabłek i chleba w miastach 15 państw (w euro/kg, przy kursie 1€=4,2zł)


Już w 2001 roku jabłka były u nas tańsze niż w kilku krajach. Ceny detaliczne wyniosły w Polsce 0,37 USD/kg, w USA, Francji, Włoszech i Niemczech 1,5–2,0 USD/kg. Również w obrocie międzynarodowym najtańsze są jabłka z Polski. Ceny za eksportowane przez nas jabłka wynoszą 0,39 euro/kg, za włoskie  0,60 euro/kg, a za amerykańskie  0,9 euro/kg. Podobne relacje cen naszych jabłek, w kraju i zagranicą, mogą być w najbliższych latach. Zastanawiam, się, jak długo polski sadownik będzie w stanie produkować najtańsze jabłka na świecie. 
Jednym z podstawowych powodów niskich cen jabłek w naszym kraju są niższe koszty produkcji, w tym siły roboczej. Wynagrodzenie netto (na rękę) za godzinę pracy przy zbiorze jabłek jesienią 2016 roku w 12 krajach ilustruje tabela 2. Bardzo duże różnice w kosztach pracy, tj. 9 – krotne, były między USA, Szwajcarią a Białorusią. W Polsce koszty pracy są istotnie niższe w porównaniu z krajami Zachodniej Europy, w których produkcja jabłek odgrywa ważną rolę. Przy takich kosztach pracy jesteśmy konkurencyjni na światowym rynku jabłek. Sytuacja jednak zmieni się, kiedy w Polsce koszty pracy netto przekroczą 5,0 euro/godz. 

Tabela 2.  Koszty pracy i jej ekwiwalent w jabłkach

 
Za godzinne  wynagrodzenie netto w tych 12 krajach można kupić od 1,5 do 5,0 kg jabłek dobrej jakości wartościowych odmian. W naszym kraju na relatywnie wysoki ekwiwalent płacy godzinowej, wyrażonej w kilogramach jabłek wysokiej jakości, mają wpływ niskie ceny detaliczne jabłek. 
 
Prof. dr hab. Eberhard Makosz, Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, Lublin

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSpółdzielczość coraz silniejsza
Następny artykuł45 tysięcy rolników ubiega się o pomoc klęskową

1 KOMENTARZ

  1. Ciekawe skad p. Makosz znow bierze dane – z tego samego zrodla co o produkcji tego rocznej ?
    emerytura jest po to aby na nia odejsc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.