– Urząd Marszałkowski już po raz czwarty był organizatorem konkursu, którego celem jest wyłonienie najlepszych projektów w zakresie infrastruktury, zrealizowanych na terenach wiejskich przy wsparciu środków unijnych. Konkurs promuje najbardziej innowacyjne i efektywne projekty, które chroniąc środowisko naturalne i dziedzictwo kulturowe polskiej wsi, czynią ją miejscem, gdzie chce się żyć i pracować – podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Komisja konkursowa wyłoniła sześciu laureatów, po trzech w kategoriach „Infrastruktura społeczna” i „Infrastruktura techniczna”.
W pierwszej za najlepiej zrealizowane przedsięwzięcie uznano „Remont świetlicy wiejskiej w budynku pastorówki oraz przebudowę chodnika wraz z budową kładki dla pieszych” w miejscowości Zelgno na terenie gminy Chełmża w powiecie toruńskim. Kolejne miejsca w tej kategorii zajęły: gmina Nakło nad Notecią, która wybudowała świetlicę wiejską z biblioteką publiczną w miejscowości Polichno i Koronowo – za rozbudowę świetlicy wiejskiej w Popielowie oraz remont i termomodernizację świetlicy wiejskiej w Glinkach i Starym Dworze.
W dziedzinie inwestycji typowo technicznych najwyższe uznanie zyskała gmina Cekcyn w powiecie tucholskim, za budowę amfiteatru w Cekcynie. Na kolejnych miejscach znalazły się gminy: Kamień Krajeński za budowę kanalizacji deszczowej, ściekowej i sieci wodociągowej w miejscowościach Orzełek i Kamień Krajeński oraz Dąbrowa Biskupia za urządzenie na swoim terenie parku wiejskiego i remont świetlicy.
Zwycięskie projekty gmin Chełmża oraz Cekcyn zostały zgłoszone do etapu ogólnopolskiego konkursu, organizowanego przez Fundację Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA. Laureaci konkursu w Kujawsko-pomorskiem otrzymali nagrody rzeczowe.
Źródło: