Nadal sucho w całym kraju

W Polsce nadal utrzymuje się susza; największy deficyt wody występuje na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Ma ona obecnie największy wpływ na plantacje buraków cukrowych oraz zasiewy rzepaku i rzepiku - poinformował w czwartek Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa.

„W dwunastym okresie raportowania, tj. od 21 lipca do 20 września 2015 roku, stwierdzamy zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są ujemne na całym terytorium Polski” – czytamy w ostatnim raporcie IUNG.

W obecnym okresie sześciodekadowym zagrożenie suszą rolniczą występuje wśród upraw: rzepaku i rzepiku oraz buraka cukrowego.

Wartości KBW, na podstawie których Instytut dokonuje oceny niedoboru wody w okresie wegetacyjnym, na terenie Polski względem poprzedniego okresu raportowania uległy zwiększeniu, średnio dla kraju były one wyższe o 7 mm. Natomiast w północno-wschodnich oraz zachodnich rejonach Polski odnotowano obniżenie tych wartości wynoszące ok. 10 mm.

KBW wyraża różnicę pomiędzy opadami atmosferycznymi mierzonymi na stacjach meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) a zdolnością wyparowywania wody z gleby, wyliczaną za pomocą specjalnych wzorów i metod.

W dalszym ciągu obszarem szczególnie narażonym na deficyt wody jest Dolny Śląsk i Opolszczyzna. Na terenie tych województw niedobór wody dla roślin w porównaniu do uprzedniego okresu sześciodekadowego wzrósł o 10 mm i obecnie wynosi od -210 do -219 mm.

Tak jak w poprzednich okresach raportowania (w siódmym, ósmym, dziewiątym, dziesiątym, jedenastym) również w dwunastym okresie – obszarem narażonym na duży deficyt wody (od -180 do – 199 mm) jest nadal Lubelszczyzna. Poza tym terytorium podobny niedobór wody notowany jest na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego oraz wielkopolskiego.

Obecnie zagrożenie suszą w Polsce występuje dla rzepaku i rzepiku uprawianych na glebach II kategorii (lekkie) oraz dla buraka cukrowego uprawianego na glebach II i III kategorii (gliny i lekkie gliny) podatności na suszę.

Susza dla rzepaku i rzepiku oraz dla buraka cukrowego występuje w 13 województwach kraju, w ok. 46 proc. gmin Polski. Największe zagrożenie suszą (w ponad 96 proc. gmin) zostało odnotowane w województwach opolskim i łódzkim.

Według IUNG tegoroczna susza (potencjalnie) najbardziej dotknęła uprawy ziemniaka, krzewów owocowych oraz roślin strączkowych.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDlaczego tylko 28,95 mln euro wsparcia? Minister wyjaśnia
Następny artykułPolska wystąpi do KE o dodatkową pomoc w związku z suszą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.