Kto nie zdąży złożyć wniosku w tym terminie, będzie miał jeszcze szanse zrobić to do 10 czerwca, ale wówczas za każdy roboczy dzień opóźnienia należne płatności będą pomniejszane o 1%. Jeżeli rolnik pomyli się, a błąd nie będzie dotyczył płatności związanych do zwierząt oraz płatności do zachowania zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie, będzie mógł złożyć korektę do wniosku bez żadnych konsekwencji finansowych do 31 maja. Zmiany dokonane po tym terminie spowodują zmniejszenie należnych płatności o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia.
Aby otrzymać dopłaty bezpośrednie trzeba wypełnić wniosek o ich przyznanie wraz z załącznikami i złożyć go w ARiMR. Każdy rolnik, który ubiegał się o przyznanie płatności bezpośrednich w zeszłym roku, otrzymał z Agencji wstępnie wypełniony tzw. wniosek spersonalizowany. Jeżeli wszystkie dane w nim zawarte się zgadzają, wystarczy podpisać taki wniosek i złożyć go do ARiMR. Wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2016 r. można pobrać także z portalu internetowego Agencji. Jest także możliwość wypełnieni e-wniosku.
Agencja zachęca rolników, aby nie czekali ze złożeniem wniosków na ostatnią chwilę. Pozwoli to na spokojną ocenę składanych wniosków oraz w przypadku stwierdzenia braków na ich poprawienie w terminie umożliwiającym przyznanie płatności bezpośrednich.
W roku 2016 na realizację płatności bezpośrednich zostanie przeznaczona kwota ok. 3,4 mld euro.
Szacuje się, że na działania obszarowe w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za rok 2016, czyli dopłaty ONW, płatności rolnośrodowiskowe (PROW 2007 – 2013), rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne czy zalesieniowe, zostanie wypłacona kwota ok. 2,7 mld zł.
W roku 2016 na jednym formularzu wniosku rolnicy mogą ubiegać się o przyznanie:
- płatności bezpośrednich, w tym:
- jednolitej płatności obszarowej, płatności za zazielenienie, płatności dodatkowej,
- płatności dla młodych rolników,
- płatności w ramach dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją,
- płatności niezwiązanej do tytoniu (płatność krajowa),
- płatności do powierzchni uprawy buraka cukrowego,
- płatności do powierzchni upraw roślin wysokobiałkowych,
- płatności do powierzchni uprawy chmielu,
- płatności do powierzchni uprawy ziemniaków skrobiowych,
- płatności do powierzchni upraw owoców miękkich (truskawek lub malin),
- płatności do powierzchni uprawy pomidorów,
- płatności do powierzchni uprawy lnu,
- płatności do powierzchni uprawy konopi włóknistych,
- płatności do krów,
- płatności do bydła,
- płatności do owiec,
- płatności do kóz;
- płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (PROW 2014-2020);
- płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej (PROW 2014-2020), w tym kosztów transakcyjnych;
- płatności ekologicznej (PROW 2014-2020), w tym kosztów transakcyjnych;
- płatności rolnośrodowiskowej (PROW 2007-2013), w tym kosztów transakcyjnych;
- pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013);
- i po raz pierwszy od roku 2016 – premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej (PROW 2014-2020).
Uwaga rolnicy dzierżawiący grunty należące do Agencji Nieruchomości Rolnych
Od 2016 r. płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich do gruntów wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przysługują rolnikom, którzy na dzień 31 maja 2016 r. mają do takiego gruntu (działki rolnej) tytuł prawny, tzn. zawarli z Agencją Nieruchomości Rolnych umowę dzierżawy lub wieczystego użytkowania lub dożywotniego użytkowania lub użyczenia albo została wydana decyzja o przekazaniu gruntu w trwały zarząd. Płatności będą przysługiwały również rolnikom, którzy posiadają te grunty na podstawie innego tytułu prawnego.
Rolnik, który ubiega się o płatności bezpośrednie do gruntów wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, powinien do 31 sierpnia 2016 r. złożyć do kierownika biura powiatowego ARiMR oświadczenie, że ma tytuł prawny do działki rolnej wchodzącej w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa i wskazać, z czego wywodzi ten tytuł prawny.
Dywersyfikacja upraw i obszary proekologiczne
Agencja przypomina, że rolnicy, którzy posiadający 10 i więcej hektarów gruntów ornych są zobowiązani realizować praktykę dywersyfikacji upraw, a rolnicy posiadający co najmniej 15 hektarów gruntów ornych dodatkowo są zobowiązani utrzymywać w gospodarstwie obszary proekologiczne (EFA). W 2016 r. istnieje również zakaz przekształcania tzw. cennych przyrodniczo trwałych użytków zielonych.
Źródło: ARiMR
Więcej informacji na stronie ARiMR