Chińskie Biuro Statystyczne poinformowało, iż w sezonie 2012/2013 – to jest w okresie od czerwca 2012 r. do końca maja 2013 r., spodziewana produkcja puszkowanych brzoskwiń wyniesie około 420 tys. ton wobec 450 tys. ton w poprzednim sezonie 2011/2012.
Łącznie do przetwórstwa chińscy producenci skierowali 540 tys. ton brzoskwiń – to zdecydowanie mniej wobec sezonu
2011/2012 kiedy było to aż 675 tys. ton. Mniejsza tegosezonowa produkcja to efekt wysokich zapasów puszkowanych owoców jeszcze z poprzedniego sezonu oraz dość słabe w omawianym okresie zainteresowanie ze strony światowych importerów. Z uwagi na słabnący popyt na puszkowane brzoskwinie, rosnące koszty produkcji surowca oraz pełne magazyny z gotowymi produktami z poprzedniego sezonu, lokalni przetwórcy obawiają się o swoją finansową sytuację, a lokalni producenci coraz chętniej rozglądają się za bardziej opłacalną produkcją poprzez zmianę charakteru upraw.
Z uwagi na mniejsze zainteresowanie ze strony importerów, chińscy eksporterzy zmuszeni zostali do sporych obniżek cenowych, i tak w bieżącym sezonie 2012/2013 za 1 tonę puszkowanych chińskich, brzoskwiń importerzy płacili 1239 USD wobec 1458 USD w poprzednim sezonie. Chińczycy konsumują spore ilości puszkowanych brzoskwiń – w bieżącym sezonie będzie to około 330 tys. ton, czyli o 40 tys. ton więcej niż w poprzednim, a przetworzone w ten sposób
owoce używane są głownie w przemyśle cukierniczym i piekarniczym. W bieżącym sezonie na eksport skierowane zostanie około 130 tys. ton puszkowanych owoców i ich import powinien wynieść około 12 tys. ton. W przypadku wysyłki chińskich przetworów najwięcej ich trafia na rynek amerykański. Natomiast import puszkowanych brzoskwiń jest niewielki, a te sprowadzane owoce nie cieszą się specjalną popularnością głównie z uwagi na zdecydowanie wyższe ceny – za sprowadzone zza granicy puszkowane brzoskwinie chiński konsument uwagi przede wszystkim na wysokie koszty związane z transportem płaci nawet o 400% więcej wobec rodzimych puszkowanych brzoskwiń.
Za: FAMMU/FAPA