25 października opublikowaliśmy treść pisma, jakie Świętokrzyska Izba Rolnicza przesłała premier Beacie Szydło. W imieniu jej imieniu odpowiedzi udzielił resortowy minister Krzysztof Jurgiel.
W swoim piśmie (można go znaleźć tutaj) świętokrzyski samorząd rolniczy sformułował wiele postulatów, z których najistotniejsze wydają się być problemy limitów owoców i warzyw możliwych do wycofania z rynku w związku z trwającym rosyjskim embargiem. Poniżej fragmenty odpowiedzi ministra Jurgiela w tej sprawie.
(…) limity te nie mogą zostać uchylone ani zwiększone przez polskie władze na mocy przepisów krajowych. Instrument wsparcia, o którym mowa został ustanowiony regulacjami unijnymi, a konkretnie rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) nr 2016/921 z dnia 10 czerwca 2016 r. ustanawiającym dalsze tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia producentów niektórych owoców i warzyw (…). W ramach omawianego mechanizmu, polskim producentom owoców i warzyw będzie mogła zostać udzielona pomoc za wycofanie: 90 400 ton jabłek i gruszek, 10 900 ton pomidorów, marchwi, papryki słodkiej oraz ogórków i korniszonów, 500 ton śliwek i winogron stołowych, 600 ton brzoskwiń.
(…) Jednocześnie informuję, że uznając powyższe ilości owoców i warzyw (…) za niewystarczające dla ustabilizowania sytuacji na krajowym rynku jabłek, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wielokrotnie na różnych forach zwracało się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zwiększenie ww. ilości do pułapu, który miał zastosowanie w odniesieniu do sezonu 2015/2016.
Przypominamy, że już w najbliższą środę, 25 stycznia – w pierwszym dniu Sadowniczego Spotkania Sandomierz 2017 problemy wynikające dla nas z rosyjskiego embarga będą stanowiły jeden z głównych tematów Konferencji Sadowniczej. Wstęp wolny, zapraszamy – program Konferencji dostępny tutaj.
pg