Lokalne przysmaki i rękodzieło

fot. P. Grel
Regionalną żywność i lokalne potrawy można było posmakować i kupić podczas czwartej edycji imprezy "Smaki Ziemi Łódzkiej", która w niedzielę odbyła się w łódzkiej Manufakturze. Swoje wyroby prezentowali także twórcy ludowi z całego regionu.
Impreza promuje regionalną żywność i tradycje kulinarne z terenu województwa łódzkiego. Koła gospodyń wiejskich rywalizowały w konkursie „Smaczne Łódzkie” na najsmaczniejszą lokalną potrawę, a na scenie prezentowały się zespoły ludowe biorące udział w konkursie „Folk-nuta”.
 
Przez cały dzień w kilkudziesięciu namiotach trwał jarmark produktów lokalnych i rękodzieła ludowego. Można w nich było kupić produkty oferowane przez lokalne grupy działania oraz produkty tradycyjne, wpisane na listę prowadzoną przez ministra rolnictwa. Nie brakowało serów, wędlin, tartego chrzanu znad środkowej Warty, ciasta z marchwi, miodów czy różnego rodzaju nalewek.
 
Dużym zainteresowaniem łodzian cieszy się strefa gotowania, w której odwiedzający mogli zobaczyć jak panie z kół gospodyń wiejskich gotujące i piekące regionalne potrawy. Można było spróbować m.in. chłodnika, żurku z białą kiełbasą, zupy dyniowej, kremu marchewkowego, pierogów z ziemniakami czy placków z jabłkiem.
 
W konkursie „Smaczne Łódzkie” na najlepszą potrawę lokalną, któremu przewodniczy kucharz Andrzej Polan, zgłoszono w tym roku 25 potraw.  
Wśród nich były m.in. „wędzona nóżka” z Woli Zaleskiej, „pasztet wiejski z królika” z Muchnowa, „pratkowska czarnina” z Pratkowa, „piersi z kaczki z kaszą jaglaną i pęczakiem w sosie gruszkowo-miodowym” z Lubatowa, „myncybuły twardzkie” z miejscowości Twarda, czy „królik w sosie śmietanowym z pampuchami i buraczkami w glazurze” z Kopyści.
 
„Królik był najpierw marynowany z dodatkiem ziół, a na drugi dzień delikatnie duszony w czosnku i cebuli. Glazura do buraczków zrobiona jest z miodu i zaprawiana borówką z naszych lasów. To nasza tradycyjna potrawa, ale ubolewam nad tym, że jest tak mało znana. Ludzie odchodzą od królika, a jego mięso jest bardzo zdrowe i chude” – mówiła PAP Anna Skowron ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich w Kopyści.
 
W specjalnej strefie dla dzieci, pod opieką animatorów przez cały dzień maluchy mogły wziąć udział w zabawach i konkursach. Organizatorem „Smaków Ziemi Łódzkiej” jest Urząd Marszałkowski w Łodzi. 

Za: 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPreferencyjne kredyty dla gospodarstw dotkniętych deszczem
Następny artykułW SGGW o transformacjach w rolnictwie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.