Listopad jednym z najcieplejszych

Tegoroczny listopad jak do tej pory pierwszych powiewów zimy nam nie przyniósł i tym samym zapisuje się jako jeden z najcieplejszych na tle ostatniego stulecia. Jest nie tylko ciepło, lecz również sucho.

Pierwsze dwie dekady listopada okazały się nadzwyczaj ciepłe. Na przeważającym obszarze kraju przymrozki pojawiały się wyłącznie sporadycznie, przede wszystkim przy gruncie. Popołudnia z kolei przynosiły nawet kilkanaście stopni ciepła, jak to miało miejsce choćby w ostatnich dniach na południu, gdzie np. w Krakowie odnotowano w cieniu aż 14 stopni.
 
Średnia temperatura miesięczna na ogół sięga 6-7 stopni, wobec normy, która w listopadzie wynosi 3-4 stopnie. Wśród najcieplejszych miast znajduje się Wrocław, gdzie średnia osiąga 6,9 stopnia i jest o prawie 3 stopnie wyższa od normy wieloletniej. Ostatnio tak ciepło było w 2000, 2006 i 2009 roku.

Natomiast jedno z największych odchyleń średniej temperatury notuje się w Warszawie, gdzie przekracza ono 3 stopnie. Listopad w stolicy jest najcieplejszym od wielu lat i jednocześnie jednym z najcieplejszych w historii. Rekord 30-lecia należy do 1996 roku, kiedy odnotowano średnią rzędu 6 stopni.
 
Jednak miano tego absolutnie najcieplejszego listopada należy do roku 1926 roku, kiedy średnia osiągnęła aż 7,6 stopnia w Warszawie i 7,8 stopnia we Wrocławiu, a więc przekraczała normę nawet o 4 stopnie.
 
Listopad jest również suchy, ponieważ choć dominuje znaczne zachmurzenie, pada niewiele. Zarówno w Warszawie, jak i we Wrocławiu do tej pory spadło ledwie 40 procent miesięcznej normy deszczu.
 
A jak zapowiada się ostatnia dekada miesiąca? Będzie chłodniejsza niż dwie pierwsze. Nocami będzie lekki minus, a za dnia głównie na plusie. Zdarzą się jednak dni z ujemną temperaturą przez całą dobę, zwłaszcza w dzielnicach południowych i wschodnich. Do końca miesiąca spadnie przeważnie od 1 do 5 cm śniegu, tylko w górach przeszło 15-20 cm. Pierwsze opady śniegu w tym sezonie możliwe są już w niedzielę i poniedziałek (24-25.11). Przez ochłodzenie średnia temperatura miesięczna obniży się i w większości regionów nie powinna przekraczać normy o więcej niż 1,5 lub 2 stopnie na zakończenie miesiąca.

Informacja pochodzi z serwisu TwojaPogoda

Related Posts

None found

Poprzedni artykułProjekt o nieopodatkowanej sprzedaży żywności bez poprawek
Następny artykułPoważne kłopoty spółki warzywniczej; wyłudziła dotacje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.