KUPS wprowadza System Jakości Certyfikowany Produkt

System Jakości Certyfikowany Produkt (CP) to innowacyjne rozwiązanie wprowadzane przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS). Certyfikat nadawany jest przetworom owocowo-warzywnym, które spełnią ściśle określone wymagania i poddane zostaną procedurze kontrolnej. Czytelne oznakowanie graficzne na opakowaniu artykułów spożywczych pozwoli na łatwe odnalezienie produktów, które uczestniczą w Systemie. Certyfikat ułatwi zatem konsumentom dokonywanie racjonalnych wyborów żywieniowych, a producentom wyróżnienie wysokiej jakości produktów. Wprowadzenie Systemu Jakości Certyfikowany Produkt (CP) wspierać będzie kampania informacyjna „Promocja certyfikacji innowacyjnych przetworów z owoców i warzyw”.

Konsumenci mają coraz większe oczekiwania względem produktów, które spożywają – chcą wiedzieć z czego powstały i czy służą ich zdrowiu. Jednocześnie wielu z nich nie potrafi prawidłowo odczytać etykiety. System Jakości Certyfikowany Produkt (CP) to odpowiedź branży owocowo-warzywnej na współczesne potrzeby i trendy w zakresie prawidłowego odżywiania i identyfikacji graficznej produktów.

 – Podobnie jak warzywa i owoce, z których powstały, niskoprzetworzone przetwory owocowo-warzywne, takie jak mrożonki, suszone owoce, soki, musy czy 100% przetwory, kryją w sobie całą gamę witamin i innych wartościowych składników odżywczych. To sprawia, że mogą być znakowane na etykiecie oświadczeniami żywieniowymi i zdrowotnymi. Dzięki Systemowi Jakości Certyfikowany Produkt (CP) informacje te staną się wyraźnie wyeksponowane, a konsument otrzyma rzetelną informację, jakie substancje odżywcze dany produkt zawiera oraz jaki jest ich wpływ na organizm człowieka. Będzie to dla niego gwarancją, że dokonuje racjonalnej decyzji żywieniowej i wybiera wartościowy produkt. Z kolei przedsiębiorcy będą mogli wyróżnić swoje produkty spożywcze spośród innych, dostępnych na rynku poprzez wyraźne oznakowanie, które w jasny sposób komunikuje ich walory – mówi Sekretarz Generalna KUPS, Barbara Groele.
 

System Jakości Certyfikowany Produkt (CP) dedykowany jest dla przetworów z owoców i warzyw – mogą się o niego ubiegać przetwórcy, firmy handlowe, jednostki handlowe (np. sieci) i producenci rolni. Certyfikat ustanawia jasne zasady produkcji oraz określone czynności kontrolne, których spełnienie gwarantuje, że dany produkt charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą. Systemem Jakości Certyfikowany Produkt (CP) oznaczone są bowiem tylko te produkty z owoców i warzyw, do których nie dodano substancji słodzących (np. żadnych cukrów, miodu, słodzików), a pożądaną słodycz osiągnięto poprzez skład produktu w oparciu o naturalne surowce oraz, do których nie zostały dodane żadne substancje konserwujące oraz barwniki i aromaty inne niż pochodzące z owoców lub warzyw.

System Jakości Certyfikowany Produkt (CP):

  • Potwierdza wysoką jakość i bezpieczeństwo produktów sygnowanych logo Systemu;
  • Jest użytecznym rozwiązaniem dla konsumentów, które pozwala identyfikować najbardziej wartościowe produkty;
  • Stanowi kolejne źródło nadzoru nad jakością produktów na etapie jego projektowania, powstawania i dystrybucji;
  • Potwierdza, że dany produkt posiada korzystne właściwości dla funkcjonowania organizmu;
  • Pomoże producentom w czytelny dla konsumenta sposób wskazać na opakowaniu artykułów spożywczych oświadczenia żywieniowe i zdrowotne, zgodnie z wymaganiami zawartymi w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności.[1]

Twórcą i administratorem Sytemu Jakości Certyfikowany Produkt (CP) jest Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS).

Wprowadzenie Systemu Jakości Certyfikowany Produkt (CP) promować będzie kampania „Promocja certyfikacji innowacyjnych przetworów z owoców i warzyw”. Podejmowane w jej ramach działania skierowane zostaną do konsumentów, przedsiębiorców, jednostek handlowych i producentów, a także do środowisk naukowych i opiniotwórczych. W ramach kampanii zaplanowano działania w telewizji, radiu, prasie i internecie, promocję w punktach sprzedaży, udział w wydarzeniach branżowych, konferencjach i debatach naukowych. Powstanie też strona internetowa dedykowana Systemowi Jakości Certyfikowany Produkt (CP), powołany zostanie Komitet Naukowy programu, którego przedstawiciele będą brać udział w zaplanowanych wydarzeniach naukowych oraz obejmą merytoryczny nadzór na wszystkimi materiałami powstającymi w ramach kampanii. Prowadzone będą też liczne działania do mediów.

Kampania potrwa do końca grudnia 2019 roku i finansowana jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
 
Źródło: materiały KUPS
 
[1] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1924/2006 z 20 grudnia 2006 r. w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułEkspert: czekają nas ekstremalnie ciepłe lata i szare, deszczowe zimy
Następny artykułPrzetarg na „Owoc Sandomierski”, cena wywoławcza prawie 58,9 mln zł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.