Konferencja hurtowników

W dniach 12-14 września w Poznaniu odbywała się konferencja Światowego Związku Rynków Hurtowych (World Union of Wholesale Markets, WUWM). Zorganizowano ją pod hasłem „Rynki hurtowe: platforma partnerstwa w biznesie”.

Spotkanie zorganizowała Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza S.A. Przedsięwzięcie wspierało także Stowarzyszenie Polskie Rynki Hurtowe (SPRH). Na konferencję WUWM do stolicy Wielkopolski dotarło 160 specjalistów z 24 krajów. Wśród uczestników byli przedstawiciele rynków hurtowych z Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch, a także Australii, Chin, Indii, Kuwejtu, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Turcji oraz Ukrainy.

Podczas spotkania omawiano wiele istotnych zagadnień, takich jak:

  • Rynki i reforma Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku;
  • Wyzwania w projektowaniu rynku hurtowego;
  • Wyzwania rynków hurtowych związane z relokacją poza centra miast;
  • Bezpieczeństwo żywności i certyfikacja rynku;
  • Wsparcie marketingowe dla operatorów i klientów rynku hurtowego.

Specjaliści podkreślali m.in., że rynki hurtowe świeżej żywności mają kluczowe znaczenie dla producentów, którzy znajdują w nich alternatywnego pośrednika w drodze na rynek. Zapewniają one także wzrost wydajności łańcucha dostaw na całym odcinku od producenta do konsumenta, gwarantują przejrzystość cenową i mogą być istotnym elementem wspierania inicjatyw uzyskania wzrostu konsumpcji owoców oraz warzyw. Akcentowano także, że utrzymanie zgodności z najwyższymi standardami bezpieczeństwa żywności przez producentów na rynkach hurtowych ma duże znaczenie. Zauważono, że promocja i wsparcie dla handlowców ze strony zarządzających rynkiem może pomóc im w zabezpieczeniu zysków w przyszłym handlu.

Członkowie związku WUWM uznali, że w swojej działalności rynki nie mogą kierować się wyłącznie względami natury ekonomicznej. Przyjęcie takiego podejścia grozi utratą znacznej części ich znaczenia. Zapewniają one bowiem konsumentom łatwy dostęp do tanich i zróżnicowanych produktów spożywczych.

Marcin Bartczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułŁąki na siano dla żubrów
Następny artykułII Forum Branży Ogrodniczej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.