Jak podała KE w komunikacie, Polska ma dwa miesiące na podjęcie działań „w celu zapewnienia zgodności z prawem UE” i poinformowania o nich KE. Jeśli polskie władze nie zrobią tego w wymaganym terminie, Komisja Europejska może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Prawo UE wymaga, by miejsca upraw organizmów zmodyfikowanych genetycznie były odnotowywane w specjalnym krajowym rejestrze i podawane do wiadomości publicznej. Polska nie wprowadziła jeszcze tych wymogów do swojego prawa.
GMO mogą być uprawiane w UE za zezwoleniem i pod warunkiem pozytywnego wyniku oceny ryzyka dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz dla środowiska. Obecnie jedynym GMO uprawianym w UE jest kukurydza MON 810.
Według Międzynarodowego Instytutu Propagowania Upraw Biotechnologicznych (ISAAA) uprawy roślin GMO znajdują się w ośmiu krajach UE. Sześć państw: Hiszpania, Portugalia, Polska, Czechy, Słowacja, Rumunia uprawiało w ubiegłym roku łącznie ok. 114 tys. ha kukurydzy Bt. Modyfikowana kukurydza rośnie głównie w Hiszpanii, jej areał stanowi 85 proc. wszystkich upraw GMO w Unii.
Sejm przyjął na początku listopada ustawę o nasiennictwie autorstwa prezydenta, zgodnie z którą rząd bez konsultacji z UE będzie mógł wydać rozporządzenie zakazujące uprawy GMO.
Powierzchnia upraw modyfikowanych genetycznie rośnie na świecie z roku na rok. Ich areał zwiększył się w 2011 r. do ok. 160 mln ha, czyli o 8 proc. wobec 2010 r.
Źródło: