Międzynarodowe Targi Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa „Grüne Woche” to jedna z największych na świecie tego typu imprez. W tym roku odbywa się 78. edycja berlińskiego Zielonego Tygodnia. Targowa oferta skierowana jest zarówno do zawodowców jak i amatorów. Producenci z ponad 50. krajów, prezentują swoje produkty, przede wszystkim wysokiej jakości żywność regionalną. Polska uczestniczy w tym wydarzeniu po raz dwudziesty siódmy.
Polskie Stoisko Narodowe znajduje się w hali 11.2. Jest tu stoisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także dwanaście stoisk wojewódzkich. W tym roku na targach swoje produkty prezentuje 100 polskich firm, w tym: pięciu producentów ryb i produktów z ryb, dwudziestu – warzyw, owoców i przetworów owocowo–warzywnych, dwóch – sosów i majonezów, ośmiu – alkoholi, trzynastu – mięsa i wędlin, jedenastu miodów i produktów z miodu, czternastu pieczywa, ciast i makaronów, trzech słodyczy, trzech – oleju, jeden – kawy i herbaty oraz dwudziestu -przetworów mleczarskich.
Tradycyjnie już polskie wystąpienie odbywa się pod hasłem „Polska SCHMECKT !” (Polska smakuje !). W tym roku główny nacisk położony jest na promocję produktów regionalnych.
Poprzez jedzenie łączą się narody – powiedziała niemiecka minister żywności i rolnictwa Ilse Aigner witając się na polskim, narodowym stoisku z ministrem Stanisławem Kalembą. Polski minister, podkreślił, że w zakresie produktów rolno – spożywczych już od wielu lat Republika Federalna Niemiec jest głównym naszym partnerem handlowym.
W ubiegłym roku sprzedaż artykułów rolno-spożywczych do Niemiec przekroczyła 3 mld EUR. Największym zainteresowaniem niemieckich konsumentów cieszą się wysokiej jakości, polskie produkty drobiowe i mleczarskie, ryby wędzone, soki i przetwory owocowe, a także wyroby piekarnicze i cukiernicze – podkreślił minister Kalemba częstując swojego gościa tradycyjnymi, wysokiej jakości, przysmakami z Polski. – Tu, gdzie jest dobra żywność, targowi goście dobrze się czują – stwierdziła niemiecka minister.
Przyszłość WPR była głównym motywem spotkań bilateralnych ministra Kalemby, które miały miejsce 18 stycznia. Podczas rozmów z ministrem rozwoju obszarów wiejskich Republiki Węgierskiej Sándorem Fazekasem mówiono o budżecie na WPR. Wspólnie stwierdzono, że nie może być on mniejszy, niż dotychczas. Inaczej cele WPR nie będą mogły być realizowane. Polski minister podkreślił konieczność wyrównania, do średniej unijnej, wysokości płatności bezpośrednich. Stanowisko to uzyskało poparcie ministra Fazekasa. Dla obu krajów ważny jest też rozwój obszarów wiejskich.
Wiceminister polityki rolnej i gospodarki żywnościowej Ukrainy Ołeksandr Wasyliowycz Seń był gościem ministra Kalemby na stoisku ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawiano o współpracy w zakresie hodowli i ochrony roślin oraz dostępie polskich produktów do ukraińskiego rynku. Poruszono także sprawę dążeń tego kraju do zawarcia umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.
Rozmowy z ministrem rolnictwa Litwy Vigilijusem Jukną także dotyczyły unijnego budżetu. Podkreślano konieczność utrzymania jego wysokości oraz potrzebę silnego wsparcia rozwoju produkcji zwierzęcej w ramach II filara WPR. Litwa również podziela pogląd dotyczący dążenia do osiągniecia średniej unijnej w zakresie wysokości płatności bezpośrednich.
W tym roku Krajem Partnerskim targów jest Holandia, która występuje pod hasłem „Qualitat wachst in Holland” (Jakość rośnie w Holandii). Minister rolnictwa tego kraju Sharon Dijksma odwiedziła w piatek, 18 stycznia polskie stoisko, gdzie wymieniła z ministrem Kalembą poglądy na temat współpracy w zakresie nauki i doradztwa. – Warto uczyć się wzajemnie i wymieniać doświadczeniami – powiedział polski minister i zapewnił o współpracy w zakresie produkcji jabłek.
Minister Kalemba spotkał się także z przedstawicielami regionów, które mają swoje stoiska na targach. – Dziękuję, że tu jesteście i tak pięknie prezentujecie naszą żywność. Obecność tu jest ważna i pomaga nie tylko w promocji naszej wspaniałej żywności, ale i regionów – powiedział minister.
W tym roku hitem na polskim stoisku okazał się polski kawior, z polskiego jesiotra. Aby odbudować populację tej ryby, żyjącej w naturalnych warunkach morza bałtyckiego, najważniejsze będzie wdrożenie innowacyjnego programu badań naukowych realizowanego we współpracy polsko – niemieckiej – powiedział wiceminister Plocke.
Dużym zainteresowaniem cieszą się nie tylko degustacje i pokazy kulinarne, ale także pokazy układania kwiatów i organizowane tu prezentacje rękodzieła i kultury ludowej.
Za:minrol.gov.pl