Pierwsze poważne prognozy dotyczące zbiorów jabłek i gruszek zostaną przedstawione na rozpoczynającym się dzisiaj w hiszpańskiej Llejdzie kongresie Prognosfruit. Poniżej zarys sytuacji w krajach o najbardziej znaczącej produkcji owoców.
Szacunki europejskie wskazują na zbiory jabłek w wysokości 9 milionów ton. To o 25% mniej, niż zebrano ich w Europie w 2016 r. W niektórych regionach uprawy jabłek straty są na poziomie od 50 do 70%. Główną ich przyczyna przyczyną są mrozy zarejestrowane wiosną. Polska, Belgia, Holandia, Austria, Włochy i Bałkany to rynki, na których spodziewane są najpoważniejsze straty.
Francja: na południowym wschodzie i zachodzie nie zgłoszono prawie żadnych szkód, mogą one wynosić około 5%. Na północy, w dolinie Loary, odnotowano uszkodzenia, które wyniosły 20% – są tam sady z poważnymi uszkodzeniami, ale także inne, które nie zostały dotknięte przez wiosenne anomalie. Według pierwszych szacunków z czerwca, w środkowej Francji (Limousin), szkody wskutek mrozów wynoszą od 5 do 10%. W rejonie Rhône, Alp i Alzacji sytuacja jest trudniejsza, a szkody wynoszą od 15 do 50%. Spadek produkcji we Francji jako całości szacuje się na około 10%. Ponadto około 10% owoców będzie miało gorszą jakość.
Niemcy: szkody na północy i wschodzie Niemiec nie są zbyt duże – około 10%. Nadrenia miała większe straty, nawet do 50%. A w regionie Jeziora Bodeńskiego odnotowano straty dochodzące do 70%.
Włochy: straty szacuje się na 20 a 25%. Marka Melinda spodziewa się spadku obrotu owocami pod tą etykietą o około 35%. Najbardziej dotknięte odmiany to ‘Golden Delicious’i ‘Renetta’. Inne odmiany, jak ‘Fuji’ i ‘Gala’ nie poniosły strat. W wyniku inwestycji w uprawę Kanzi odmiana ta odnotowała znaczący wzrost w zeszłym sezonie, co wydłużyło sezon jej sprzedaży do lipca. Gruszek może być we Włoszech więcej, niż w roku ubiegłym.
Hiszpania: w Katalonii straty wylicza się dla jabłek na około 7% (spodziewane zbiory – około 285 tys. ton). Gruszek będzie o 1% więcej niż przed rokiem (około 140 tys. ton).
Belgia: szacunek krajowych strat to jabłka -70%, gruszki -20%. Ubiegłoroczne zapasy gruszek zostały już sprzedane, zostały jeszcze jabłka. Nastroje po dwóch latach perturbacji pogodowych i trzech sezonach z rosyjskim embargiem są bardzo złe. Gospodarstwom grożą bankructwa. W połowie lipca Departament Rolnictwa i Rybołówstwa postanowił opracować plan działania dla sektora owoców. Współpracuje z nim cała branża – zbadane mają być nowe rynki, nowe uprawy i wiele innych opcji.
Holandia: straty na poziomie 26% dla jabłek (spodziewane zbiory to 233 tys. ton), 18% dla gruszek (307 tys. ton). Na razie nie są zgłaszane straty gradowe, a rosnące owoce mają dobrą jakość. Specjalnością kraju jest ‘Elstar’, jego zbiory w tym roku są spodziewane na poziomie 104 tys. ton.
Polska: jabłek ma być mniej o 30%, gruszek – o 40%. Produkcja jabłek jest szacowana na 2,85 do 3,0 mln ton.
Ukraina: dobry popyt na nowe złoto
Zbiory jabłek rozpoczęły się w tym roku… od ‘Golden Deliciousa’. Trafił on na rynek około półtora miesiąca wcześniej niż zwykle. Niektórzy sadownicy ponieśli wiosną znaczne straty.
USA: szacunki mówią o wzroście zbiorów jabłek o 2% i spadku dla gruszek o 1%.
za: freshplaza, fruitinform.com