Jaką zimę wieszczą ludowe przysłowia?

Jaka będzie nadchodząca zima? Można zaufać długoterminowym prognozom pogody, albo też wróżyć z ludowych porzekadeł. Meteorologiczne przewidywania wskazują na łagodną zimę, a czy staropolskie przysłowia to potwierdzają?

Najwcześniejszą wróżbę zimowej aury możemy poznać już 1 września. „Pierwszy września pogodny, w zimie czas wygodny”. W tym roku wrzesień rozpoczął się bardzo kapryśną aurą, ponieważ na przemian padało i rozpogadzało się, a to wszystko przy około 20 stopniach.
 
Czy to może oznaczać równie niezdecydowaną zimę? „Urszula jaka, cała zima taka” – według tego przysłowia zima powinna być bardzo mglista, ale i słoneczna. Taka właśnie pogoda panowała w całej Polsce 21 października. Poranek był strasznie mglisty, ale w ciągu dnia niebo zdołało się rozpogodzić, zaś temperatura sięgnęła od 10 do 20 stopni. Oczywiście w zimie takiego ciepła dłużej niż przed kilka dni nie ma co oczekiwać, ale jak na ostatnią dekadę października było ciepło i taką też to przysłowie wieści zimę.
 
O łagodnej zimie mówi także dość ciepły i bardzo mokry październik. To z kolei wiąże się z przysłowiem „Gdy październik ostro trzyma, zwykle mroźna zima się zaczyna”. Październik nie był bardzo zimny, więc ostrej zimy przysłowie to nie zapowiada.
 
Kolejne przysłowie: „Kiedy się liść gęsto trzyma, nie tak prędko będzie zima”, nawiązuje do długiej tegorocznej jesieni. Złota jesień przeciągnęła się o 1-2 tygodnie, a z powodu zupełnego braku jesiennych wichur liście na drzewach nie chciały przez dłuższy czas spadać. To według przysłowia wieści późne nadejście srogiej zimy.
 
„Jak się grudzień zaczyna, taka będzie cała zima”. Tutaj czarno na białym mamy zapowiedź tradycyjnej zimy ze śniegiem i mrozem, bo tak też powitał nas ostatni miesiąc tego roku. Mieszkańcy niektórych regionów naszego kraju nie powinni jednak brać zbyt mocno do serca tego przysłowia widząc to, co dzieje się za oknami. Mowa tutaj o Ustce, gdzie spadło ostatnio aż 30-40 cm śniegu.
 
Przedostatnie znane przysłowie dotyczy pogody na początku listopada, gdy jak pamiętamy na groby bliskich szliśmy przy temperaturze 7-8 stopni, ale również z parasolem. „Deszcz w początku listopada mrozy w styczniu zapowiada”.
 
Na koniec zostawiliśmy sobie Świętego Marcina, który 11 listopada również wskazuje na pogodę zimą. W tym roku dzień ten minął w całej Polsce pod znakiem pogodnego nieba i temperatury rzędu 10-15 stopni. Na terenach górzystych było blisko 20 stopni, a to dzięki halnemu.
 
A co mówi o takiej aurze przysłowie? „Jeśli na Marcina wiatr z południa wieje, lekkiej zimy daje nadzieje” i drugie: „Jaki dzień na Świętego Marcina, taka będzie cała zima”. Przysłowia ludowe mówią jednoznacznie o łagodnej zimie, ale czy mają rację? O tym przekonamy się już niebawem.
 
Informacja pochodzi z serwisu TwojaPogoda

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPrąd bez spalin – unikatowe polskie urządzenie nagrodzone w Brukseli
Następny artykułSejm przyjął informację rządu na temat Wspólnej Polityki Rolnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.