Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, w ostatnim okresie susza pogłębiła się i występuje ok. 19 proc. gmin w Polsce na terenie 10 województw. Zagrożone są uprawy zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych i truskawek.
„W drugim okresie raportowania tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2016 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne” – czytamy w ostatnim raporcie IUNG.
Susza rolnicza w obecnym okresie sześciodekadowym pogłębia się, oznacza to, że na obszarach tych gmin plony będą niższe o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych. W obecnym okresie sześciodekadowym wartości klimatycznego bilansu wodnego, za pomocą których wyznaczana jest susza są niższe w stosunku do poprzedniego okresu. Największy niedobór wody odnotowuje się na glebach lekkich, piaszczystych.
Zagrożenie suszą występuje w 472 gminach tj. na ok. 19 proc. gmin Polski, na powierzchni ponad 4 proc. gruntów ornych skupionych w 10 województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckim, dolnośląskim, podlaskim oraz opolskim.
W badanym okresie sześciodekadowym susza rolnicza w Polsce notowana jest wśród czterech upraw: zbóż ozimych, zbóż jarych, krzewów owocowych, truskawek.
za: