Według szacunków GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w grudniu 2014 r. spadły o 0,3 proc. względem listopada. W porównaniu z grudniem 2013 r. były zaś niższe o 1 proc. Ministerstwo Gospodarki oczekiwało nieznacznie wolniejszego tempa spadku.
Głównym czynnikiem, który miał wpływ na zmianę cen w grudniu 2014 r., był spadek cen w transporcie o 2,4 proc. Departament Strategii i Analiz Ministerstwa Gospodarki oczekiwał tego spadku, podobnie jak niewielkiego wzrostu cen żywności, który jednak nie wystąpił. Ceny żywności pozostały na poziomie notowanym w listopadzie. W kierunku wyższej inflacji oddziaływały jedynie ceny w restauracjach i hotelach oraz ceny innych towarów i usług, choć był to wzrost jedynie o 0,1 proc.
Spadku cen nie notują dotychczas jedynie Czechy, pogłębiają się zaś spadki cen w Polsce i na Węgrzech.
Eksperci MG oczekują, że w styczniu 2015 r. spadek cen będzie zbliżony do notowanego w grudniu 2014 r., ceny powinny spaść o 0,2 proc. W kierunku obniżenia wzrostu cen będzie oddziaływał dalszy spadek cen w transporcie, będący wynikiem spadku cen ropy na światowych rynkach. Znacząco powinny spaść także ceny obuwia i odzieży, na skutek sezonowych przecen. Spodziewamy się zaś wzrostu cen żywności, a także opłat za użytkowanie mieszkania. Roczny wskaźnik inflacji w styczniu może spaść do -1,3 proc.
za: newseria.pl
pg