Wygląda na to, że możemy się spierać, a jest o co – różnica pomiędzy danymi podanymi podczas ostatniego kongresu Prognosfruit – 37,625 mln ton, a cytowanymi przez Amerykanów (USDA) danymi chińskiego Ministerstwa Rolnictwa – 43 mln t przekracza 5, 3 mln ton owoców.
Tegoroczne chińskie zbiory, dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym, wzrosły o 5% w stosunku do ubiegłorocznych. Ostateczne chińskie szacunki określiły je na 41 mln ton. W ostatniej dekadzie lat plony jabłek w Chinach systematycznie rosną – w ostatnich trzech latach miały wynieść – według samych Chińczyków kolejno: w 2013 r. – 39,5 mln t, w 2014 r. – 41 mln t, w bieżącym – wspomniane już 43 mln t.
Sady jabłoniowe w Państwie Środka są zlokalizowane głównie w zachodnich prowincjach, całkowita ich powierzchnia w Chinach sięga 2,32 mln hektarów. Do 2020 roku jedna trzecia z nich ma być zmodyfikowana na bardziej nowoczesne, w których da się maszynami zastąpić część drożejącej ludzkiej siły roboczej. Trend rosnącej produkcji zostanie więc zapewne zachowany.
Najbardziej popularną obecnie w chińskich sadach jabłoniowych jest odmiana ‘Fuji’ – stanowi aż 70% nasadzeń. Następne co do znaczenia są ‘Gala’, ‘Qingguan’, ‘Red Delicious’ i ‘Golden Delicious’.
Na tematy związane z uprawianymi w Polsce czy też uważanymi za perspektywiczne odmianami dyskutować bedziemy w Nowej wsi k. Warki 5 grudnia, podczas 8. Konferencji Odmianowej, na którą zapraszaja organizatorzy – ZZO Warka oraz Fruitakademia.
za: USDA
pg