Holenderska organizacja GroentenFruit Huis przeprowadziła analizę europejskiego rynku warzyw szklarniowych (pomidory, ogórki, papryka, bakłażan) i porównała, jak na przestrzeni 10 lat zmienił się układ sił pomiędzy głównymi eksporterami, w odniesieniu do ich kraju. Analizę oparto o dane z lat 2004-2006 oraz 2013-2015 dotyczące eksportu z następujących państw: Holandia, Hiszpania, Polska, Maroko i Turcja.
Pomidory z Holandii na Europejskim rynku wyraźnie zyskują, choć wciąż hiszpańskie grają kluczową rolę. W analizowanym okresie eksport tych warzyw zwiększył się z Holandii o 28 proc. do poziomu 786 tys. ton. Powodem tego było rozciągnięcie okresu podaży na 12 miesięcy, po wprowadzeniu do uprawy zaawansowanych systemów doświetlania produkcji, a także lepsza oferta pod względem asortymentu, opakowania i marek, w porównaniu do oferty największych konkurentów, czyli Hiszpanii i Maroka. W tym czasie eksport hiszpańskich pomidorów zmniejszył się o 2 proc. do poziomu 969 tys. ton. Turcy zwiększyli eksport o 96 proc. (do poziomu 536 tys. ton), Marokańczycy o 126 proc. (do 471 tys. ton), a Polacy o 76 proc. (do 97 tys. ton).
Analitycy oceniają, że holenderska produkcja warzyw szklarniowych traci na znaczeniu na Europejskim rynku. Jednym z powodów jest wzmocnienie pozycji hiszpańskich dostawców (papryki, ogórków, bakłażanów) co osiągnięto przez wydłużenie okresu produkcji, poprawieniu jakości warzyw przy utrzymaniu niskich kosztów produkcji. W analizowanym okresie eksport holenderskich ogórków spadł do poziomu 314 tys. ton (-8 proc.), podczas gdy hiszpańskich wzrósł do 581 tys. ton (+45 proc.). W przypadku papryki zaobserwowano spadek eksportu z Holandii o 1 proc. do 292 tys. ton, oraz wzrost eksportu z Hiszpanii o 50 proc. do 662 tys. ton. Holenderski eksport bakłażanów osiągnął 39 tys. ton (+22 proc.) a hiszpański 145 tys. ton (+81 proc.).
Holenderscy analitycy zauważają, że coraz większym konkurentem na europejskim rynku pomidorów stają się eksporterzy z Maroka, którzy podwoili dostawy z 208 tys. ton do 471 tys. ton. Także eksport tureckich pomidorów został podwojony z 274 tys. ton do 536 tys. ton, jednak te warzywa trafiają przede wszystkim na zamknięty dla zachodnioeuropejskich dostawców rynek rosyjski, a także na rynek ukraiński i iracki.
RS