Główny Urząd Statystyczny opublikował komunikat zawierający ocenę wiosennego stanu głównych upraw rolniczych i ogrodniczych. Zawiera on także dane na temat strat w przechowywaniu owoców i warzyw.
Do przechowywania w okresie zimy 2015/2016 przeznaczono około 4,0 mln t ziemniaków, tj. ok. 43% zbiorów z 2015 r. (w roku poprzednim ok. 70%). Straty w przechowywanych ziemniakach szacuje się na 11,4% ogólnej masy przeznaczonej do przechowywania tj. o 0,3 pkt. proc. więcej niż w roku poprzednim. Największe straty w masie przechowywanych ziemniaków wystąpiły w województwach podkarpackim i zachodniopomorskim.
Straty w przechowywaniu warzyw utrzymywały się na ogół na poziomie zbliżonym do lat poprzednich, niższe były dla kapusty i marchwi, nieco niższe dla cebuli i porów. Podobnie jak w poprzednich sezonach przechowalniczych, zaobserwowano duże różnice w wysokości strat w zależności od rejonu kraju. Średnie wartości strat z przechowaniu dla poszczególnych warzyw wyniosły: kapusta – 15%, pietruszka – 14%, seler – 13%, cebula – 12%, marchew, buraki ćwikłowe, pory, ziemniaki – 11%.
Straty w przechowywanych jabłkach były także zróżnicowane w zależności od rejonu. Z informacji pozyskanych od grup producenckich z rejonu grójeckiego oraz z Lubelszczyzny wynika, że jabłka przechowują się dużo gorzej niż w roku ubiegłym. Długotrwała susza występująca w ostatnim sezonie podczas dorastania jabłek spowodowała, że poziom cukrów w owocach był wysoki, a ich rozłożenie niekorzystne, w wyniku czego po otwarciu chłodni na jabłkach pojawiają się oznaki chorób przechowalniczych. Wartość handlowa takich owoców znacznie spada i część z nich jest kierowana do przemysłu. W innych częściach kraju sadownicy nie zgłaszali powszechnie tego typu strat. W skali całego kraju straty w przechowywanych jabłkach były jednak znacznie wyższe niż w poprzednim sezonie.
za: stat.gov.pl
pg
pg