Gruzja szuka dróg rozwoju ogrodnictwa

Wczoraj rozpoczęła się stolicy Gruzji, Tbilisi międzynarodowa konferencja Georgia Agro Forum 2015 zorganizowana przez ukraińską firmę APK Inform – Owoszczi i Frukty. Tematyką spotkania jest perspektywa rozwoju sektora ogrodniczego kraju, określenie barier, wskazanie możliwości i sposobów ich przełamania. W obradach uczestniczą przedstawiciele ponad 170 firm z jedenastu krajów. Polska nie jest na tym forum reprezentowana.
W opinii ekspertów zabierających głos na Agro Forum Gruzja ma bardzo dobre, ale niewykorzystywane należycie warunki do rozwoju produkcji ogrodniczej – zarówno ze względu na swój klimat, jak i położenie geograficzne. Obecnie standardy jakościowe produkowanych w tym kraju owoców i warzyw rzadko spełniają oczekiwania globalnego rynku. Produkty gruzińskie mogą więc liczyć tylko na tradycyjne rynki krajów poradzieckich. 
W ostatnich kilkunastu latach przy pomocy instytucji rządowych i z udziałem budżetowych środków rozpoczęto unowocześnianie produkcji, wdrażanie systemów jakości, budowę infrastruktury. Dzisiejszy eksport gruzińskiego sadownictwa opiera się w 65% na owocach cytrusowych, owoce pestkowe (brzoskwinia, morela) stanowią w nim 13%, jabłka – 4%. Z warzyw najważniejsze są pomidory – 55% eksportu, marchew to 21%, cebula – 8%. 
Wśród upraw, które pomogły by rozwinąć branżę i ożywić eksport wskazuje się na owoce jagodowe. Wśród nich zaś – brytyjski ekspert współpracujący z ukraińską firmą doradczą – wskazuje Gruzinom truskawki. Deserowe, oczywiście, na które systematycznie rośnie w świecie popyt. W zachodniej Gruzji próbuje się upraw borówki wysokiej – na polach po karczowanych plantacjach herbaty. 
Zwraca się uwagę, że technologie, jakimi posługują się w większości gruzińscy plantatorzy owoców i warzyw odbiegają nie tylko od standardowych zachodnich, ale również od przyjętych już w państwach środkowo-wschodniej Europy. Zmiana tej sfery jest równie ważna jak zapewnienie branży nowoczesnej logistyki. 
 

 

za: fruit-inform.com
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWyjątkowo ciepły listopad
Następny artykułNowy minister rolnictwa nie wyklucza korekt w PROW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.