Wydarzenie organizuje Bayer we współpracy z organizacjami młodych rolników: Groene Kring oraz Fédération des Jeunes Agriculteurs. To już trzecia edycja wydarzenia – i pierwsza organizowana w Europie (poprzednie odbyły się w Kanadzie i Australii).
– Ponad 100 innowacyjnych młodych ludzi będzie szukało pomysłów na realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ – ograniczenia głodu, zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, promowania zrównoważonego rolnictwa – mówi Marzena Smolińska, Communication Business Partner CS & EMEA3/Region, Bayer.
Delegaci będą dzielić się doświadczeniami z 49 państw, które reprezentują. Wśród dyskutowanych zagadnień będą m.in. innowacje technologiczne w rolnictwie, idee zrównoważonych praktyk rolnych; w programie – spotkanie z prezesem Bayer Crop Science oraz dyskusja panelowa w Parlamencie Europejskim. Konferencja zakończy się 13 października. Polskę reprezentuje dwoje delegatów: Łukasz Czech – student i zarazem przedsiębiorca rolny spod Lublina, a także Kasia Kostrubiec – licealistka z Gorzowa Wielkopolskiego. Ich aplikacje wybrano spośród 1200 prac z 95 krajów.
Łukasz Czech jest studentem SGGW oraz SGH, a jednocześnie przedsiębiorcą rolnym. Wraz z rodzicami pracuje w ponad 200-hektarowym gospodarstwie we wsi Królewski Dwór pod Parczewem w woj. lubelskim, specjalizującym się w hodowli tuczników oraz uprawie zbóż. Pomimo młodego wieku (23 lata), Łukasz Czech ma na koncie mnóstwo osiągnięć: m.in. miejsce na podium w Olimpiadzie Młodych Producentów Rolnych, udział w Forum Ekonomicznym Młodych Liderów w Krynicy, wymiany studenckie m.in. w Chinach. Prowadzi networkingową grupę dla młodych rolników na Facebooku (16 900 uczestników). – Youth Agriculture Summit to dla mnie szansa na kolejne międzynarodowe kontakty oraz dyskusje o konkretnych innowacyjnych praktykach rolnych – deklaruje.
Kasia Kostrubiec jest uczennicą klasy maturalnej. Ta 18-letnia gorzowianka może pochwalić się wieloma „dorosłymi” aktywnościami społecznymi. Należy do nich udział w tzw. Modelowych Obradach ONZ – podczas których młodzież dyskutuje nad problemami społecznymi i przygotowuje projekty rezolucji; młoda Polka wcielała się w delegatkę Konga oraz Arabii Saudyjskiej. W eseju, którym ubiegała się o udział w belgijskim szczycie, analizuje problematykę głodu – postulując m.in. tworzenie łańcuchów partnerów, wspieranych przez władze samorządowe i krajowe, aby ograniczyć marnotrawstwo żywności. – Chcę i mogę zmieniać świat – przekonuje delegatka.
Źródło: Bayer