Dr inż. Ewa Czarniecka-Skubina zajmuje się głównie procesem kulinarnym i jego wpływem na wartość odżywczą potraw. Swoją wiedzą naukową dzieli się od lat z dziećmi i młodzieżą szkół podstawowych i średnich, nauczycielami przedmiotów zawodowych, pracownikami gastronomii oraz słuchaczami Uniwersytetu III Wieku.
Dr inż. Ewa Czarniecka-Skubina z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji w Zakładzie Technologii Gastronomicznej warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego jest kandydatką - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Dr Czarniecka-Skubina uczestniczyła m.in. w Dniach SGGW i 16. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik „Energia”. Na Pikniku Naukowym podczas spotkania „Od ogniska do kuchenki mikrofalowej” opowiadała ze studentami o tym, jak powinien przebiegać proces kulinarny. „Jak prawidłowo prowadzić proces technologiczny, aby usunąć to, co niepotrzebne, ale zostawić to, co potrzebne i jeszcze, żeby potrawa była smaczna” – wyjaśniła PAP dr Czarniecka-Skubina.
„Ludzie interesują się zmianami w trakcie tego, co jest im bliskie, bo przecież codziennie każdy z nas przygotowuje jakieś potrawy” – powiedziała technolog żywności, dodając, że kiedy ludzie zrozumieją, dlaczego np. trzeba mierzyć temperaturę podczas pieczenia mięsa, to wtedy wprowadzą takie zachowania w życie.
Kandydatka była też organizatorką warsztatów sensoryczno-kulinarnych dla dzieci ze szkoły podstawowej nr 316 im. Astrid Lindgren w Warszawie. „Dzieci są bardzo zainteresowane taką tematyką” – powiedziała. W szkole prowadziła również lekcje na temat higieny. „Ludzie generalnie nie myją rąk, a takie nawyki trzeba wyrabiać już w dzieciństwie” – przypomniała.
Przeprowadziła również wykłady z zakresu żywności i żywienia dla słuchaczy Uniwersytetu III wieku Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Haliny Szwarc przy Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego.
„Bardzo dużo osób już wtedy nie tylko chce, ale musi się zdrowo odżywiać, z różnych powodów zdrowotnych. Tak jak na Wszechnicę Żywieniową, która jest prowadzona na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, przychodzą tam tłumy” – zapewniła.
Od wielu lat dr Czarniecka-Skubina wygłasza referaty dla pracowników branży gastronomicznej wyjaśniając problematykę prawidłowego przygotowania potraw z punktu widzenia technologicznego i higienicznego oraz właściwego serwowania potraw. Kandydatka brała również udział w 2012 roku w XVI Międzynarodowych Targach Gastronomicznych Eurogastro, podczas których wygłosiła referat „Aspekty organizacyjno-technologiczne usług cateringowych”. W ramach programu „Stołówka na miarę XXI wieku” referowała intendentom stołówek szkolnych temat „Techniki kulinarne w żywieniu zbiorowym”.
„Braliśmy udział ze studentami w projekcie, w którym badaliśmy w 2011 roku, co się zmieniło w tych stołówkach. I trzeba powiedzieć, że zdecydowanie było lepiej dlatego, że przez trzy lata były organizowane kursy dla intendentów. Nie zawsze jest tak, że od razu za nieprawidłowym postępowaniem idzie np. zatrucie pokarmowe. Gdyby tak było, to pewnie ludzie przykładaliby do tego większą wagę” – powiedziała, dodając, że dzięki różnorodnym kursom dla intendentów wzrósł też poziom świadomości np. dotyczący potrzeby wymiany sprzętu na bardziej wydajny.
Przypadł jej w udziale także cykl wykładów z zakresu hotelarstwa z gastronomią dla nauczycieli przedmiotów zawodowych w ramach projektu pt. „Praktyka Podstawą Kształcenia Zawodowego”.
Pytana o to, czy działania popularyzujące bliską jej tematykę mają rację bytu, odpowiedziała, że jej zdaniem ma to sens. Podkreśliła, że trzeba zaczynać od dzieci, aby wykształcić u nich dobre nawyki na całe życie.
Od 1996 do 2012 roku, w ramach popularyzacji wiedzy z zakresu technologii gastronomicznej, higieny produkcji żywności i obsługi konsumenta, kandydatka napisała 110 publikacji popularnonaukowych w czasopismach dla branży gastronomicznej: „Przegląd Gastronomiczny”, „Menu”, „Poradnik Restauratora”, „Hotelarz”, „Handel”, „Przy stoliku”.
Wielokrotnie przygotowywała i prowadziła warsztaty żywieniowe dla dzieci w ramach Festiwalu Nauki (w latach 1999, 2000 i 2002), wykłady w ramach „Wieczoru z nauką” (2011), Wszechnicy Żywieniowej SGGW (w latach 1999 i 2009) oraz Dni Otwartych SGGW (2006), wykłady na różnorodnych targach i konferencjach branży gastronomiczno-hotelarskiej, seminariach i szkoleniach dla pracowników branży gastronomicznej (w latach 2000-2011) upowszechniając wiedzę z zakresu żywności i żywienia.
Dr inż. Ewa Czarniecka-Skubina jest absolwentką Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji oraz Zawodowego Studium Pedagogicznego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Stopień doktora nauk rolniczych w zakresie technologii żywności i żywienia uzyskała w 1999 roku. Od ukończenia studiów jest zatrudniona w SGGW, na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji w Zakładzie Technologii Gastronomicznej.
Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół wpływu procesu kulinarnego na wartość odżywczą, jakość sensoryczną i bezpieczeństwo zdrowotne potraw oraz przemian na rynku usług gastronomicznych i jakości tych usług. Od 2008 roku jest opiekunem Koła Naukowego Żywności i Żywienia. Jest autorką 49 publikacji naukowych, 66 publikacji w materiałach konferencyjnych polskich i obcojęzycznych, 57 rozdziałów w monografiach polskich i obcojęzycznych, autorem i współautorem 5 monografii, 2 podręczników akademickich, 4 podręczników dla zawodowych szkół średnich oraz 110 publikacji popularnonaukowych.