Żubry z tego stada wyrządzają najwięcej szkód, zwłaszcza na okolicznych uprawach rzepaku. To druga taka akcja. Pierwszy raz stado żubrów z Puszczy Knyszyńskiej było dokarmiane poprzedniej zimy.
Żubry dokarmiać będzie ponownie Towarzystwo Ochrony Siedlik „ProHabitat” we współpracy z Nadleśnictwem Krynki za pieniądze, które na ten cel Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Białymstoku pozyskała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. To suma 48 tys. zł. Formalnie umowa z „ProHabitat” i RDOŚ ma być podpisana w najbliższych dniach – poinformowała rzeczniczka RDOŚ Małgorzata Wnuk. Dodała, że „ProHabitat” dokarmia żubry od początku listopada, za własne środki. Także Nadleśnictwo Krynki kupiło na potrzeby żubrów 3 tony kukurydzy.
W „stołówkach” na potrzeby żubrów przygotowano 80 ton karmy. To m.in. marchew, buraki pastewne, sianokiszonka, kiszonka z kukurydzy, granulat składający się m.in. ze śrut zbożowych, mąki pastewnej, otrąb zbożowych, kory z drzew liściastych, soli pastewnej. Zrezygnowano np. z kapusty, która poprzedniej zimy nie smakowała żubrom i nie chciały jej jeść.
Stado żubrów żyjące na wolności w Puszczy Knyszyńskiej liczy około 110 osobników. I stale rozwija się. Wokół tej puszczy jest sporo pól rzepakowych, gdzie żubry wyrządzają rolnikom spore straty. Dokarmianie ma temu zapobiec.
Dokarmianie odbywa się w trzech miejscach, w leśnych paśnikach, by – jak podkreśla Małgorzata Wnuk – „już teraz” przyzwyczajać żubry do miejsca, gdzie będą systematycznie dostawały jedzenie. – To zatrzyma żubry w lesie i powstrzyma je przed żerowaniem na polach. Efekty są – żubry już zaczęły jeść dostarczaną karmę – poinformowała Wnuk.
W Podlaskiem żubry na wolności w dwóch głównych stadach występują w Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej. Jednak to te z Knyszyńskiej powodują więcej strat w rolnictwie niż te z Białowieskiej. W 2011 roku za niszczenie upraw rzepaku czy wyjadanie siana RDOŚ wypłaciła rolnikom 449 tys. zł – 80 proc. za szkody w okolicach Puszczy Knyszyńskiej. W 2012 roku już 359 tys. i kwota ta wzrośnie.
Białowieskie żubry są dokarmianie od wielu lat. Jest ich cztery razy więcej niż żubrów w Puszczy Knyszyńskiej. W 2012 roku np. oprócz standardowego dokarmiania, kontraktowano łąki u rolników, by zebrane i zostawione w terenie siano przeznaczyć dla żubrów. Wokół Puszczy Białowieskiej nie ma poza tym takich rozległych pól z rzepakiem jak wokół Knyszyńskiej. A knyszyńskie żubry uwielbiają tam żerować.
Źródło: