Polska została wyróżniona w najnowszej edycji raportu Banku Światowego Doing Business jako państwo, które poczyniło w ciągu ostatniego roku największe postępy w ułatwianiu prowadzenia biznesu. Nasz kraj zapewnił sobie tę pozycję dzięki reformom w zakresie rejestrowania nieruchomości, płacenia podatków, egzekwowania umów oraz rozwiązań upadłościowych – wynika z badania, w którym porównywano rozwiązania prawne w 185 państwach.Polska okazała się także liderem wśród państw członkowskich UE (z wyłączeniem Malty, Luksemburga i Cypru, które BŚ włączył do badania Doing Business nieco później niż inne państwa), jeśli chodzi o poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej od 2005 roku.
W tym rankingu BŚ porównuje stopień, w jakim dany kraj w okresie 2005-2012 zmniejszył swój dystans do tzw. granicy, czyli najlepszego wyniku osiągniętego przez jakąkolwiek gospodarkę w danej kategorii analizowanej w Doing Business. I tak, Polska zmniejszyła dystans na przestrzeni ostatnich siedmiu lat o 12,3 pkt proc., podczas gdy państwa, które uplasowały się na kolejnych miejscach, Czechy, Słowacja i Portugalia, zmniejszyły go odpowiednio o 9,8 pkt proc., 9,5 pkt proc. i 9,0 pkt proc.
W rezultacie zmian Polska awansowała w tegorocznym ogólnym rankingu Doing Business o siedem oczek, na 55 miejsce.
Choć sukces Polski w najnowszym rankingu BŚ został odnotowany przez ekonomistów, wielu z nich podkreśla, że w polskim prawie jest wciąż sporo obszarów, które wymagają poprawy.
Jednym z nich są procedury zakładania firmy: w szczegółowym rankingu BŚ oceniającym stopień skomplikowania tego procesu Polska zajęła dalekie 124. miejsce – zauważają ekonomiści Erste Group w raporcie z 25 października. „Podczas gdy założenie firmy w Nowej Zelandii obejmuje jedną procedurę i zajmuje jeden dzień, w Polsce wymaga to sześciu procedur i trwa trzydzieści dwa dni” – czytamy w raporcie Erste Group. „Wiele można jeszcze poprawić w zakresie uzyskiwania pozwoleń na budowę oraz dostępu do elektryczności, w których to kategoriach Polska zajęła jeszcze dalszą pozycję w rankingu” – napisała Katarzyna Rzentarzewska z Erste.
Procedury rejestracji mienia, egzekwowania kontraktów oraz złożoność systemy podatkowego, zostały z kolei wymienione jako słabości Polski w badaniu warunków na rynkach fuzji i przejęć w poszczególnych krajach M&A Maturity Index 2012, opublikowanym przez Ernst&Young pod koniec września. „Pomimo tych czynników negatywnych, Polska dostała silne oceny za stabilność polityczną (84 proc.) i kontrolowanie korupcji (70 proc.)” – napisał w badaniu ekonomista E&Y Vladislav Severa. Polska zajęła w tegorocznym rankingu M&A Maturity Index 30. miejsce na 148 krajów objętych badaniem.
Za: inwestor.msp.gov.pl
pg
pg