Podczas spotkania przedstawiony został potencjał polskiego sektora rolno-spożywczego. Strona indyjska potwierdziła iż istnieje duży potencjał polskiej produkcji atrakcyjny dla indyjskiego importu rolno-spożywczego. Wskazywano w szczególności na produkty przetworzone, w tym: produkty przetwórstwa zbożowego, produkty mleczarskie (sery), produkty mięsne (drobiowe i wieprzowe), owoce – w szczególności jabłka, na które w Indiach jest ogromny popyt, a także owoce miękkie (maliny, borówki, truskawki, jeżyny, porzeczki).
Obecnie z Polski do Indii eksportuje się głównie jabłka (40% wartości eksportu), a także: syropy cukrowe, słodycze, produkty przetwórstwa zbóż, produkty paszowe, cukier, skrobię ziemniaczaną, drób żywy, produkty mleczarskie, soki owocowe i warzywne oraz napoje alkoholowe.
Indie to jedno z najszybciej rozwijających się państw na świecie. Z liczbą mieszkańców przekraczającą 1,2 mld, tworzą drugi na świecie pod względem liczebności rynek konsumentów. Rynek Indii jest uznawany jako jeden z bardziej perspektywicznych azjatyckich rynków dla polskiego eksportu rolno-spożywczego.
Źródło: KOWR