– Producent, który wcześniej zadeklarował, że przekaże żywność do nieodpłatnej dystrybucji, może zgłosić się do Caritas Polska. Zostanie mu wskazany któryś z 44 magazynów Caritas na terenie Polski, do których żywność może być przesłana – powiedział w piątek rzecznik Caritas. Dodał, że w magazynie przeprowadzony będzie odbiór jakościowy. – Z dokumentem przekazania żywności producent może zgłosić się do Agencji Rynku Rolnego po rekompensatę, która obejmuje towar, pakowanie i transport – wyjaśnił Kęska.
W Polsce funkcjonuje ponad 100 jadłodajni Caritas, kilkadziesiąt świetlic socjoterapeutycznych, w których prowadzi się akcję dożywiania dzieci oraz kilkaset punktów dystrybucji żywności. – Żywność ta na pewno pomoże osobom, które korzystają z pomocy Caritas. Są to osoby ubogie, korzystające z usług kuchni, jadłodajni oraz punktów pomocy potrzebującym – powiedział sekretarz Caritas Polska ksiądz Marek Dec.
Caritas Polska jest największą organizacją pozarządową działającą na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 r. przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 r. Działa na podstawie ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego. Od 2004 roku ma status organizacji pożytku publicznego.
Źródło: