Celem konferencji było przedstawienie sektora przemysłu spożywczego z punktu widzenia ustawodawców, organizacji wspomagających jego działanie jak i samych podmiotów gospodarczych w celu wypracowania efektywnych rozwiązań umożliwiających rozwój sektora. I tak od strony ustawodawcy prof. Stanisława Okularczyk (przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi) wskazała słabe oraz mocne strony polskiego rolnictwa oraz kierunki jego rozwoju. Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcji Weterynaryjnej, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgodnie stwierdzili, że nie można zapewnić bezpieczeństwa żywności bez nacisku zaczynając od produkcji rolnej.
Były wystąpienia dotyczące doradztwa produkcyjnego w produkcji roślinnej: o standardach localg.a.p. oraz GLOBALG.A.P. mówił Maciej Majewski (przedstawiciel firmy FreshMazovia.com), a o kontroli pozostałości środków ochrony roślin Małgorzata Donten (firma Wessling Polska).
Przedstawiciele Wydziału Nauk Ekonomicznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – dr inż. Sebastian Jarzębowski oraz Piotr Skiba przedstawili uczestnikom Konferencji istotę projektu „Klaster Innowacji w Agrobiznesie”. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w regionie oraz w skali kraju mająca na celu zrzeszenie przedsiębiorstw szeroko rozumianego agrobiznesu oraz instytucji i przedsiębiorstw działających w tym sektorze. Szczegóły dostępne na stronie: http://klaster.sggw.pl/.
KR