Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad zmianami w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wiąże się to z wejściem w życie nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej. Część środków, przeznaczonych na rolnictwo będzie wydatkowanych inaczej niż dotychczas. – Chodzi, generalnie o to, żeby gospodarstwa rolne uczynić jeszcze bardziej nowoczesnymi i towarowymi – tłumaczy Kazimierz Plocke, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.
Resort rolnictwa proponuje, by w nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich nalazło się kilka bądź kilkanaście programów, ukierunkowanych na restrukturyzację gospodarstw rolnych. Głównym celem jest ich dalsza modernizacja. – Chcemy zwiększyć naszą konkurencyjność i innowacyjność na rynku europejskim – mówi Kazimierz Plocke.
Resort zapewnia, że nie zapomina o gospodarstwach mniejszych, kilku bądź kilkunastohektarowych. Do nich również będzie adresowana pomoc w okresie kolejnych siedmiu lat, by umożliwić im wytwarzanie określonego produktu i wejście z nim na rynek. – Pewnie to nie będzie możliwe w stu procentach, ale chodzi o to, aby ten proces rozpocząć i stworzyć możliwości konkurowania na rynku żywności w zakresie dużych i małych gospodarstw – mówi Plocke. – Wydaje nam się, że to połączenie jest możliwe, dlatego też tego typu dopłaty do tych gospodarstw, małych będą stosowane.
Zostały one uwzględnione we Wspólnej Polityce Rolnej. Państwa członkowskie, w tym Polska, są zobligowane do tego, żeby tego typu mechanizmy wprowadzić. Tym bardziej, że w naszym kraju gospodarstw, których wielkość nie przekracza 15 ha jest ponad 80 proc. Wpisanych do rejestrów i podbierających płatności bezpośrednie jest około 1,4 mln. – Widać, że na tym odcinku mamy bardzo wiele do zrobienia, stąd zmiany, które są proponowane, oczekiwane i przede wszystkim mają te gospodarstwa uczynić bardziej towarowymi – mówi wiceszef resortu rolnictwa.
Adresowana do nich pomoc będzie pomocą mieszaną. Po pierwsze stworzony będzie mechanizm dopłat bezpośrednich. Po drugie rolnicy będą mogli korzystać z kredytów, które ministerstwo rolnictwa chce utrzymać w nowej perspektywie budżetowej. – Jest to dobry mechanizm, który pozwala na to, żeby te gospodarstwa, które są silniejsze ekonomiczne korzystały również z kredytów, poprawiając swoją sytuację ekonomiczną i konkurencyjność – mówi Plocke.
Wspólna Polityka Rolna, jak i opracowywany właśnie Program Rozwoju Obszarów Wiejskich uwzględniają pomoc dla młodych rolników. W ocenie wiceszefa resortu, zajmującego się rozwojem polskiej wsi dla Polski jest to szczególnie istotne.– Przypomnę, że kilkadziesiąt tysięcy młodych rolników już z tego programu skorzystało, a chcemy, żeby było ich jeszcze więcej – mówi.
Za: newseria.pl